Igrzyska olimpijskie zbliżają się wielkimi krokami, a ich solą w oku jest lekka atletyka. Królowa Sportu zwłaszcza na bieżni wydaje się oczywista, jednak zagadką dla wielu są emocjonujące sztafety. Na najbliższych zajęciach rozłożymy je na czynniki pierwsze. Zapraszamy!
Jeśli chodzi o biegi rozstawne na igrzyskach olimpijskich rozgrywane są 4×100 i 4×400 metrów mężczyzn i kobiet oraz nową konkurencją będą miksy 4×400 metrów, jednak, jeśli chodzi o istotę samych zmian nie różni się ona niczym. Po prostu startują dwie kobiety oraz dwóch mężczyzn.
Jak każdy nasz trening rozpoczniemy od rozgrzewki, jednak będzie ona nieco inna niż zwykle! Standardowy trucht zamienimy na trucht z pałeczkami sztafetowymi. Trenerzy ustawią Was w możliwie w 4-osobowych lub większych zespołach i zaczniecie bieg delikatnie w 1, 5-metrowych odstępach. Na hasło „HOP” osoba biegnąca bezpośrednio przed Wami będzie miała za zadanie wyciągnąć rękę nie odwracając się, a Waszym zdaniem będzie przekazanie pałeczki. I tak kolejna osoba, kolejnej, aż ostatnia osoba ją otrzyma. Wówczas ona wędruje na koniec rzędu i rozpoczynamy zabawę od nowa. Kilka minut takiego truchtu zaznajomi Was z pałeczkami sztafetowymi.
Później przejdziecie do rozciągania oraz rozgrzewki biegowej. W części docelowej trenerzy objaśnią, na czym polegają zmiany sztafetowe w biegu na 4×100 metrów. Pokażą Wam strefy zmian, podzielą w pary, aby każdy mógł spróbować odebrać oraz przekazać pałeczkę w szybszym biegu. Później przejdziecie to zmian 4×400 metrów. Trenerzy pokażą Wam różnicę „komfortu zmian”. W dłuższej sztafecie trzeba zrobić sobie i partnerowi miejsce do przekazania pałeczki, nie ma takiego komfortu jak w sztafecie krótkiej. Choć ryzyko zgubienia pałeczki jest zdecydowanie mniejsze.
Na zakończenie w zależności od możliwości grupy przeprowadzicie sobie próbę generalną, czyli sztafetę 4×50 metrów dla osób początkujących oraz 4×100 metrów dla osób bardziej zaawansowanych. Pamiętajcie, aby nie biegać sprintem na 100%, gdyż to może grozić kontuzją. Skupcie się na poprawności i płynności zmian, aby wczuć się w rolę olimpijczyków.
Miłej zabawy!
Autor: Maciej Żukiewicz – bbl Ożarów Maz.
