TrenujemyBoLubimy(6): szybkość !

Jaka konkurencja lekkoatletyczna budzi największe emocje? Oczywiście finał 100 m. Czy to na Igrzyskach Olimpijskich, czy Mistrzostwach Świata, Europy każdy kibic chce poznać najszybszą kobietę oraz najszybszego mężczyznę. Biegi sprinterskie są z nami od najmłodszych lat, przecież od zawsze sprawdzaliśmy z rówieśnikami kto jest najszybszy. Krótki czas trwania rywalizacji, prędkości rozwijane podczas tej rywalizacji oraz minimalne różnice pomiędzy zawodnikami powodują, że ta konkurencja rozpala wyobraźnię wszystkich zainteresowanych.

 

Tematem tygodnia będzie szybkość. Zdolność motoryczna, która jest niezbędna w wielu lekkoatletycznych konkurencjach. Pojawia się ona również w przypadku biegów. O jej wielkim znaczeniu w sprintach wie chyba każdy, ale czy w konkurencjach wytrzymałościowych takich jak biegi długie należy poświęcać czas na jej kształtowanie? Oczywiście! Szybkość to zdolność do wykonywania ruchów w najmniejszych dla danych warunków odcinkach czasu. Ocena ta przejawia się poprzez trzy składowe: czas reakcji, czas ruchu prostego oraz częstotliwość ruchów cyklicznych. W przypadku czasu reakcji wydaje się to oczywiste i niekiedy decydujące o przebiegu rywalizacji w sprintach.

Pozostałe składowe – czyli czas ruchu prostego oraz częstotliwość ruchów cyklicznych mają wpływ na końcowy wynik we wszystkich konkurencjach biegowych. Dla przykładu zbyt długi kontakt z podłożem podczas biegów średnich to większa strata do rywali. Częstotliwość ruchów cyklicznych również wpływa na poprawę szybkości u każdego biegacza. Nie oznacza to oczywiście, iż należy dążyć do jak największej częstotliwości tychże, a raczej na znalezieniu optymalnej wartości uwzględniając warunki fizyczne poszczególnych biegaczy.

Dlatego podczas zajęć zamienimy się na chwilę w sprinterów. Nasze spotkania zaczniemy od spokojnego 20 – minutowego biegu oraz sporej dawki ćwiczeń sprawnościowych. Należy pamiętać również o ćwiczeniach rozciągających, które mają za zadanie zabezpieczyć mięśnie przed ewentualnymi skurczami, czy naderwaniami. Następnie w części głównej nasi  Trenerzy wykonają z Wami typowe ćwiczenia szybkościowe sprawdzające czas reakcji takie jak, starty z różnych pozycji, gra w kolory. W dalszej części zajęć wykonacie sprinty na odcinkach od 30 do 60 m w rywalizacji parami. Zajęcia zakończą dwa okrążenia spokojnego biegu oraz seria ćwiczeń rozluźniających.  

Na miejsca, gotowi, start!!

Autor: Sebastian Wierzbicki – bbl Gorzów Wlkp.