TrenujęBoLubię (9) – ćwiczenia z wykorzystaniem płotków lekkoatletycznych

Trening biegowy, to także trening ogólnorozwojowy. Sprawność całego ciała to klucz do zdrowego biegania przez długie lata.
Aby zadbać o ten element z pomocą przyjdą nam tytułowe płotki lekkoatletyczne. Nudzić się z pewnością nie będziecie!

Ćwiczenia z wykorzystaniem płotków wykonują zarówno przedstawiciele rzutów, skoków jak i biegów. Dzięki tego rodzaju ćwiczeniom nie tylko poprawicie zakres ruchów, ale także koordynację, siłę i technikę biegową. Płotki lekkoatletyczne wymuszają prawidłową postawę, „dopingują” do wysokiego unoszenia kolan, wypychania biodra, czy pracy stopą na jej przedniej części (śródstopiu).

Wiemy już, zatem dlaczego warto z nami na najbliższym treningu poćwiczyć. Ale co będziemy konkretnie robić? Na pewno będzie zabawnie. Całą aktywność rozpocznie już tradycyjnie trucht, w kolejnym etapie części wstępnej waszym zadaniem będzie przygotować aparat ruchu do ćwiczeń płotkarskich.
Posłużą nam do tego wymachy lekkoatletyczne zarówno w płaszczyźnie przód/tył jak i również w płaszczyźnie bocznej.

Później przed Wami stanął płotki lekkoatletyczne. Seniorzy w biegu na 110 metrów biegają przez wysokość aż niemal 107 centymetrów, jednak na potrzeby treningowe amatora wystarczą wysokości rzędu 76-84 cm, ale o tym, do jakiej grupy Was przydzielić zadecydują już trenerzy. Najpierw przyjdzie czas na odrobinę zabawy. Ćwiczenia typu: bieg slalomem między płotkami, bieg pomiędzy płotkami z krążeniami, czy też krok odstawno-dostawny.
To oswoi Was z przedmiotem.

W części głównej treningu przyjdzie czas na ćwiczenia klasyczne, czyli marsze. Składają się one z przejść; nogą zakroczną na jeden krok i na trzy kroki,
nogą atakującą w takiej samej konfiguracji, oraz przejściami przez środek.  Nogą atakującą jest ta wyprostowana, wyprowadzana do przodu, a zakroczna ta, która kończy ruch. To tak dla lepszego wyobrażenia. Nie martwcie się, jeśli brzmi to trochę abstrakcyjnie, trenerzy zademonstrują i wytłumaczą Wam wszystko dokładnie.

Każdy z was wykona przynajmniej cztery przejścia na każdą nogę, aby nauczyć się ruchu. Nie przejmujcie się niepowodzeniami, nie będzie przychodzić to łatwo, ale gdy się przełamiecie poczujecie różnicę. Z pewnością marsze pojawią się jeszcze w tym sezonie BBL na zajęciach i będzie okazja do poprawienia się w technice.

W końcowej fazie zajęć zajmiecie się alternatywnymi ćwiczeniami usprawniającymi. Pojawią się takie zadania jak: przejścia pod płotkami, przedmachy czy przejścia bokiem. Trenerzy w waszych lokalizacjach zaprezentują swoje pomysły. Z pewnością będzie przy tym sporo śmiechu i dobrej zabawy!