Listopad to czas, kiedy warto nieco zmienić swoje treningi i popracować nad elementami, na które w biegowym sezonie nie ma zbyt wiele czasu. Dlatego na najbliższym spotkaniu BBL zapoznacie się z ćwiczeniami z wykorzystaniem gum oporowych.
Taśmy, gumy, ekspandery – jest wiele rodzajów i nazw tego typu prostego przyrządu treningowego. Jego zaletą jest bardzo niska cena, długa przydatność (są zrobione z lateksu) oraz fakt, że zajmują bardzo mało miejsca. Gumę można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie i wykonać solidny trening także w warunkach domowych, kiedy aura mocno nie sprzyja.
Ćwiczenia z oporem mają jeszcze jedną zaletę – nie obciążają stawów jak tradycyjne ciężary oraz opór wzrasta wraz z dopełnieniem ruchu.
Co to oznacza, podnosząc ciężar, gdy kończymy ruch jest już łatwiej, najgorzej jest rozpocząć ruch. W przypadku gum oporowych, im bardziej zostanie ona rozciągnięta, tym większy daje opór, ćwiczenie trwa też w momencie powrotu do stanu wyjściowego, chodzi o to, aby nie poddać się jej sile.
Jak będzie wyglądać trening?
Tradycyjnie zaczniecie od rozgrzewki w formie truchtu oraz ćwiczeń wykonywanych w formie zabawy biegowej, aby przygotować się do ćwiczeń siłowych możecie dobrać się w pary, mniej więcej wagowo. Jedna z osób będzie stawiała opór, poprzez mocne naciskanie na ramiona, a druga będzie usiłowała wykonać skip A w miejscu. Później w formie zabawy możecie spróbować marszu z partnerem na plecach.
W części docelowej w zależności od ilości gum, jakimi będziecie dysponować, podzielicie się na podgrupy lub pary. Zadaniem jednej osoby będzie oporowanie, drugiej zaś pokonywanie oporu. Rozpoczniemy od przebieżek w formie zaprzęgu. Jedna osoba postara się biec w „uprzęży” z gumy oporowej, a druga będzie za nią truchtać powstrzymując od szybszego biegu. Każda z osób powinna wykonać od 4 do 6 takich przebieżek na odcinku od 30 do 60 metrów w zależności od zaawansowania. W podobnej formie można też wykonywać marsz wypadami lub skip A,
wszystko będzie zależeć do waszego trenera prowadzącego.
Z takiej gumy można też zrobić pętlę, wejść w nią i poruszać się krokiem odstawno-dostawny z lekko ugiętymi kolanami.
Poczujecie jak pracują pośladki oraz uda.
Ćwiczenia statyczne
Trenerzy zaprezentują Wam także kilka ćwiczeń na górne partie ciała, takie jak biceps, triceps barki, czy klatka piersiowa.
Po zakończonych zmaganiach z gumami warto się nieco dotlenić i roztruchtać wysiłek.
*Jeżeli nie będziecie mieli dostępu do tego typu sprzętu, zamiennie można też zastosować piłki lekarskie, z którymi trening może być równie ciekawy i wymagający!
Powodzenia!