TrenujemyBoLubimy (9): Siła ogólna. Ćwiczenia mięśni brzucha, grzbietu oraz ramion.

Bieganie nie kończy się tylko na bieganiu. To zdanie, które bardzo często powtarzam kiedy rozmawiam z uczestnikami zajęć BiegamBoLubię, zwłaszcza tymi początkującymi. Bardzo często w naszych biegowych treningach za bardzo skupiamy się na pokonywaniu kolejnych kilometrów, czy rozwijaniu coraz większego tempa. Zapominając o podnoszeniu swojej sprawności ogólnej i siły pozostałych mięśni naszego organizmu nie tyko spowalniamy swoje biegowe postępy, ale w znaczny sposób narażamy swój organizm na kontuzję. Odpowiednio wzmocnione mięśnie posturalne są w dużej mierze profilaktyką przed drobnymi urazami, czy poważniejszymi kontuzjami.

W tym tygodniu popracujemy nad siłą mięśni brzucha i grzbietu oraz ramion. Te partie mięśniowe stanowią bardzo ważny element w układance zwanej techniką biegu. Odpowiednio wzmocniony brzuch oraz grzbiet pozwolą Wam utrzymać prawidłową sylwetkę podczas biegania, a to zwiększa wykorzystanie potencjału organizmu. Silne ramiona pomogą Wam nadać odpowiedni rytm biegu. To nasze ramiona napędzają pracę nóg. Mięśnie brzucha natomiast wspomagają również prawidłowe unoszenie kolan, a to wpływa korzystnie na zwiększenie dynamiki biegu.

 

Zajęcia tradycyjnie zaczynamy od spokojnego biegu i sporej dawki ćwiczeń sprawnościowych tak, aby organizm był przygotowany do czekających go wyzwań. Część główna poświęcona będzie na wzmacnianie mięśni brzucha oraz grzbietu, a także ramion. W przypadku mięśni brzucha oraz grzbietu należy pamiętać, aby skupić się na tych dwóch partiach mięśniowych tak, aby żadna nie była poszkodowana. Słabsze mięśnie grzbietu wpływają na przykurczanie się mięśni brzucha i odwrotnie. Zestawy ćwiczeń zaproponowane przez naszych Trenerów będą kompleksowo wzmacniać Wasz korpus. Nie zabraknie ćwiczeń na mięśnie proste, czy skośne brzucha, a także na powierzchowne i głębokie grupy mięśni grzbietu. Pamiętajcie o tym, że biegacz powinien mieć nie tylko silne, ale również wytrzymałe mięśnie brzucha i grzbietu po to, aby skutecznie walczyć o jak najlepsze rezultaty podczas zawodów. Dlatego ćwiczenia powinny mieć charakter wytrzymałościowy, a więc duża ilość powtórzeń lub długi czas wykonywania konkretnych ruchów oraz stosunkowo krótkiej przerwy wypoczynkowej. Po mięśniach brzucha i grzbietu przyjdzie czas na mięśnie ramion. Tutaj skupimy się na ćwiczeniach znanych, czyli pompkach i ćwiczeniach, które można wykonywać w parach, czyli ćwiczeniach z mocowaniem się. Zajęcia zakończymy przebieżkami tak, aby rozluźnić pracujące wcześniej mięśnie. Dodatkowym efektem tego typu treningu będzie z pewnością poprawa sylwetki przed zbliżającym się latem.

Autor: Sebastian Wierzbicki – bbl Gorzów Wlkp.