Już za 2 tygodnie ogólnopolski sprawdzian w biegu na 100 metrów. Trzeba się do niego odpowiednio przygotować, dlatego na najbliższych zajęciach BiegamBoLubię poznacie tajniki treningu sprinterskiego. Na miejsca… gotów …START!
Podstawą treningu szybkości jest wypoczynek i bardzo solidna rozgrzewka. Sam wysiłek biegacza krótkodystansowego trwa niezwykle krótko, jednak praca mięśni jest tak intensywna, że należy się do tego odpowiednio przygotować. Trening rozpocznie się od 10-15-minutowego truchtu. Później trenerzy zaprezentują Wam kilka ćwiczeń rozciągających na mięśnie dwugłowe i czworogłowe uda, pośladkowe oraz łydki, i ścięgno Achillesa. To bardzo ważne, aby dokładnie porozciągać mięśnie, gdyż będą one pracować na pełnych obrotach.
Później przejdziemy do ćwiczeń biegowych i wykorzystamy już zdobytą wiedzę z wcześniejszych treningów. Skiporytmy A oraz C, nożyce a także skipy klasyczne z przejściem do przebieżek – to trzeci etap ćwiczeń rozgrzewkowych, ale też doskonalących szybkość. Pamiętajcie, aby rozpoczynać ćwiczenia swobodnie i w umiarkowanym tempie a z każdym kolejnym powtórzeniem postarać się o „szybsze przebieranie nogami”.
W kolejnej etapie zajęć przyjdzie czas na odrobinę rywalizacji, czyli starty sytuacyjne. Będą to krótkie wyścigi z różnych pozycji startowych takich jak na przykład siad prosty, podpór przodem, pajacyk czy też leżenie. Z pewnością będzie to ciekawe doświadczenie.
Na zakończenie każdy z uczestników wykona kilka odcinków sprinterskich na dystansie 30-40 metrów. Pomiędzy nimi będą dość długie przerwy, do których trenując długie dystanse nie jesteśmy przyzwyczajeni. Jednak, aby przebiec odcinek z naprawdę dużą prędkością taki spokojny wypoczynek jest po prostu konieczny.
Oprócz przerw sprinterzy lubią także ciepłą pogodę oraz wiatr wiejący w plecy. Zatem tego życzymy i do zobaczenia na stadionach w całej Polsce!
Autor: Maciej Żukiewicz – bbl Ożarów Mazowiecki
