TRENUJEMYBOLUBIMY (18): ABC SIŁY BIEGOWEJ

Z pewnością emocje po zajęciach, gdzie tematem przewodnim były biegi sztafetowe już nieco opadły, jednak my nie zwalniamy tempa. Pierwszy tydzień października zaczniemy od mocnego uderzenia, a mianowicie od zajęć poświęconych sile biegowej. O tym jak ważny jest to element w treningu biegacza nie trzeba nikogo przekonywać. Każdy z nas miał pewnie uczucie, kiedy większość ciała jest gotowa dalej biec, ale nogi mamy jakieś takie nie swoje. Niby dalej pracują, ale robią się coraz bardziej jak z waty. Aby przesuwać lub eliminować to uczucie podczas biegu należy skupić się nie tylko na poprawie wytrzymałości organizmu, ale również na wzmocnieniu mięśni – w tym przypadku mięśni nóg. Oczywiście w treningu siły biegowej nie chodzi o budowanie masy mięśniowej, a na zwiększaniu siły mięśnia oraz jego wytrzymałości.

Ten element procesu treningowego daje również olbrzymi wachlarz możliwości, jeśli chodzi o jego realizację. Zwłaszcza przy wykonywaniu skipów lekkoatletycznych, które stanowią podstawową formę treningu siły biegowej. W zależności od założeń treningu możemy dobierać różną długość odcinków oraz ilość powtórzeń poszczególnych skipów. Krótsze odległości oraz mniejsza liczba powtórzeń będą pozytywnie wpływać na wzrost dynamiki pracujących mięśni. Jeśli w danej jednostce treningowej zależy nam nie tylko na poprawie siły mięśni, ale również ich wytrzymałości, wówczas decydujemy się na dłuższe odcinki lub większą liczbę powtórzeń. Istnieje również możliwość różnych połączeń skipów.

W tym tygodniu nasi Trenerzy zaprezentują Wam skipy lekkoatletyczne: A, B, C, D oraz nauczą ich poprawnego wykonywania tak, aby każdy mógł bezpiecznie dołączyć ten element do swoich codziennych treningów. Dlatego po spokojnym biegu oraz ćwiczeniach ogólnorozwojowych, Trenerzy wykonają pokaz poszczególnych skipów wraz z omówieniem faz ich wykonania. Następnie będziecie mogli na własnej skórze przekonać się, że siła biegowa jest niezbędna w treningu każdego biegacza. Bardzo ważne, aby po serii skipów wykonać serię przebieżek, które nie tylko rozluźnią pracujące mięśnie, ale również pozwolą przełożyć wykonane ćwiczenia siłowe na poprawę techniki biegu. Powodzenia!