Już 23 września w 12 miastach Polski obędzie się kolejna edycja PKO Biegu Charytatywnego. Jest to wydarzenie, które łączy przyjemne z pożytecznym, a więc pomaganie przez bieganie. Na czym polega idea biegu? Zadanie jest proste, wystarczy skompletować 5 osobową sztafetę, której zadaniem będzie przebiegnięcie jak największej ilości okrążeń w trakcie godziny. Okrążenia przebiegnięte przez uczestników zostaną przeliczone na złotówki, które Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże na cel charytatywny. W tym roku będą to stypendia dla młodych sportowców. Zacznijcie zatem kompletować drużyny. Poniżej znajdziecie listę lokalizacji, w których będzie można wziąć udział w biegu:
- Wieliczka
- Baruchowo
- Sochaczew
- Łomża
- Ostróda
- Białystok
- Krasnystaw
- Piła
- Opole
- Zielona Góra
- Ruda Śląska
- Krosno
To już ostatni moment, aby zapisać się do biegu. Zapisy dostępne są pod linkiem:
https://zapisy.sts-timing.pl/pko/register.phpng.pl
Po biegu głównym odbędzie się PKO Bieg Charytatywny Młodych, w którym wystartują dzieci do 13. roku życia, pokonując – w zależności od wieku – dystanse 100, 200 lub 400 metrów. Zapisy online na bieg dziecięcy dostępne pod linkiem:
https://zapisy.sts-timing.pl/pko/register-child.php

Skoro zatem przed nami 7. PKO Bieg Charytatywny, na zajęciach BiegamBoLubię tematem przewodnim będą właśnie sztafety. Spośród konkurencji olimpijskich wyróżniamy sztafety 4x100m, 4x400m kobiet i mężczyzn oraz 4x400m MIX. Ta ostatnia konkurencja debiutowała podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio, a pierwszy złoty medal olimpijski w historii tej konkurencji wywalczyła reprezentacja Polski. W ostatnich latach wielu pięknych chwil dostarczały nam panie rywalizujące w sztafecie 4×400 m zdobywając medale Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, czy Europy. Sztafety rywalizujące na krótszym dystansie, a więc 4x100m sprawiły nie lada niespodziankę podczas ostatnich Mistrzostw Europy zdobywając odpowiednio srebro w żeńskiej i brąz w męskiej sztafecie. Jakie są składowe biegu sztafetowego? Jak przebiega rywalizacja zarówno na dystansie 4x100m jak i 4x400m? Co to jest strefa zmian i dlaczego zmiany mają tak istotny wpływ na końcowy wynik drużyny? Na te i inne pytania związane z biegiem sztafetowym odpowiedź uzyskacie podczas zajęć, gdzie trenerzy wprowadzą Was w tajniki tego tematu. Jak zatem będą wyglądać zajęcia w tym tygodniu? Po spokojnym biegu oraz dawce ćwiczeń sprawnościowych trenerzy wyjaśnią Wam różnice polegające na zmianach w biegu na 4×100 m oraz 4×400 m. Następnie będziecie mogli wczuć się w rolę sprinterów i spróbować przekazać pałeczkę sztafetową na pełnej prędkości po swoich torach, jak ma to miejsce w sztafecie 4×100 m. Później zmienicie zmiany po torach na pełnej prędkości na przepychanki i tłok w strefie zmian tak charakterystycznych dla biegów 4x400m. Zajęcia zakończą spokojne przebieżki rozluźniające mięśnie po tych kilku sprintach.
Autor: Sebastian Wierzbicki – bbl Gorzów Wlkp.
