Bardzo często na początku swojej przygody z bieganiem nie zastanawiamy się zbytnio nad tym w jakim rytmie pracuje nasze ciało podczas biegu. Po prostu ruszamy i biegniemy przed siebie. Z czasem pojawia się w głowie pytanie co mogę zrobić, żeby biegać szybciej? Nie zawsze musimy od razu biegać więcej, czy szybciej. Czasem wystarczy się skupić na technice oraz rytmie naszego biegu. Czy warto skupić się na rytmie biegowym? Oczywiście, że warto! Dlaczego jest to tak ważne podczas biegu? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie podczas zajęć BiegamBoLubię w najbliższym tygodniu.
Obserwując biegaczy podczas różnych zawodów można zauważyć, iż każdy z nich ma nieco inną technikę poruszania się. Nie inaczej jest również z rytmem biegowym. Jeden skacze niczym piłka kauczukowa z wyraźnie zaznaczoną fazą lotu, drugi niemalże szoruje biodrami po asfalcie, a faza lotu jest bardzo trudna do zaobserwowania. Różni ich nie tylko długość kroku biegowego, ale również ilość kroków postawionych na danym dystansie. Jeśli dołożymy do tego dynamikę faz lądowania oraz wybicia, a także poziom aktywności pracy ramion mamy odpowiedź na pytanie jakie są składowe rytmu biegowego. Prawidłowy rytm biegowy pozwala na utrzymanie tempa biegu pomimo narastającego zmęczenie organizmu. W dużej mierze rytm biegowy zależy również od indywidualnych charakterystyk naszego organizmu.

Podczas zajęć w nadchodzącym tygodniu pobawimy się trochę właśnie rytmem biegowym. Po spokojnym biegu i solidnej rozgrzewce nasi trenerzy przygotują dla Was serię ćwiczeń mających różny wpływ na rytm biegu. Za każdym razem będziecie mieli różne zadania do wykonania np. biec z przesadnie długą fazą lotu, bieg bez użycia rąk, bieg z jak najkrótszym kontaktem stopy z podłożem. W końcowej fazie zajęć wykonacie przebieżki naturalnie, tak jak na co dzień biegacie. Wszystko po to, abyście jeszcze lepiej poznali swój organizm, a co za tym idzie dopasowali do niego osobisty rytm biegowy. Do zobaczenia na zajęciach!
