Kolejny tydzień zajęć przed nami. Rozpoczynamy wakacje, temperatury coraz wyższe dlatego warto skupić się nad jednej z najczęściej pomijanych przez biegaczy amatorów zdolności motorycznych jaką jest gibkość. Według teorii sportu zdolność ta, to ruchomość odcinków ciała w poszczególnych stawach, należy do predyspozycji z pogranicza zdolności strukturalnych i funkcjonalnych. Jest to właściwość układu ruchu, umożliwiająca osiąganie dużej amplitudy wykonywanych ćwiczeń zgodnie z możliwościami fizjologicznego zakresu ruchów w stawach. W sporcie gibkość jest określana jako zdolność do wykonywania ruchów w stawie lub kombinacji stawów w optymalnym zakresie ruchu.
Jak ją kształtować? Tutaj pojawia się temat rozciągania. Bardzo często z różnych przyczyn ćwiczenia rozciągające są pomijane przez biegaczy amatorów. Należy jednak pamiętać, że zwiększenie elastyczności mięśni poprawia ich pracę, a co za tym idzie każdy nasz ruch staje się bardziej ekonomiczny. Ćwiczenia rozciągające stanowią bardzo ważny element w profilaktyce przed kontuzjami.

Przystępując do realizacji tematu zajęć pamiętajcie, że istnieje sporo czynników warunkujących poziom gibkości naszego organizmu:
– temperatura oraz elastyczność mięśnia ( mięsień napięty lub przykurczony wykazuje tendencje do utraty czucia );
– ruchomość stawu uwarunkowana jego budową anatomiczną;
– elastyczność więzadeł i ścięgien.
Dlatego też tradycyjnie rozpoczniemy od spokojnego biegu. Następnie nasi trenerzy przeprowadzą serię ćwiczeń ogólnosprawnościowych w truchcie, marszu oraz w postawie. Następnie rozpoczniecie pracę nad gibkością poprzez ćwiczenia rozciągające dynamiczne oraz statyczne. Istotnym elementem zajęć z ćwiczeniami rozciągającymi jest stosowanie się do zasad ich przeprowadzenia:
– ćwiczenia rozciągające powinno się prowadzić schemacie „ góra – dół” lub „dół – góra” – oznacza to, że nie powinniśmy chaotycznie rozciągać poszczególnych partii mięśniowych unikając sytuacji, gdy np. pierwsze ćwiczenie dotyczy mięśni szyi, a drugie stopy.
– ćwiczenia rozciągające należy zaczynać od największych grup mięśniowych, kończąc na najmniejszych.
W dalszej części nasi trenerzy zaaplikują Wam jedną z najpopularniejszych form kształtowania gibkości, a więc stretching wzrastający składający się z trzech faz:
– faza napięcia ( trwająca nawet do 30 sekund );
– faza rozluźnienia ( 5 – 10 sekund );
– faza rozciągnięcia mięśnia ( 20 – 40 sekund ).
Całe zajęcia zakończy seria przebieżek, które będą miały na celu rozluźnienie rozciąganych mięśni. Powodzenia!
Autor: Sebastian Wierzbicki – bbl Gorzów Wlkp.