TrenujemyBoLubimy (12): Wytrzymałość Tempowa.

Wielokrotnie powtarzam, że zajęcia Biegam Bo Lubię dają biegaczom amatorom poczuć się jak profesjonalni lekkoatleci. Wszystko to dzięki temu, że nasze spotkania odbywają się na stadionie lekkoatletycznym. W tym tygodniu poznamy czym jest i jak bezpiecznie wykonywać trening Wytrzymałości Tempowej. Jest to środek treningowy wykorzystywany w treningu profesjonalnych lekkoatletów. To jak wygląda taki trening zależy w dużej mierze do jakiego dystansu się przygotowujemy. Od tego zależne będą długość pokonywanych odcinków, tempo biegu, ilość powtórzeń oraz przerwy wypoczynkowe. Sam trening polega na bieganiu odcinków w tempie jaki docelowo mam zamiar rozwijać na zawodach.

 

Tyle w dużym skrócie jeśli chodzi o teorię. Nasze zajęcia skierowane są dla biegaczy o bardzo różnym stopniu zaawansowania dlatego podczas treningu wytrzymałości tempowej zadania będą bardzo mocno różniły się ze względu na Wasz stopień zaawansowania. Tradycyjnie zaczniemy od spokojnego truchtu 10 -1 5 minut w zupełności wystarczy. Następnie solidna rozgrzewka, która ma zapewnić bezpieczeństwo naszym mięśniom oraz stawom. Pamiętajcie, że trening Wytrzymałości Tempowej to dość wymagająca jednostka treningowa. Oczywiście na naszych zajęciach najważniejsze jest to, abyście poznali główne zasady jak realizować bezpiecznie tego typu trening. Dlatego też po rozgrzewce nasi Trenerzy przekażą Wam założenia jakie będziecie musieli zrealizować podczas głównej części naszego spotkania. Propozycja jaką dla Was przygotowaliśmy to powtórzenia w postaci 2x800m w tempie Waszego rekordu życiowego na 5 km. Nie macie jeszcze rekordu życiowego na 5 km? Nic nie szkodzi po prostu spróbujcie przebiec te odcinki szybciej niż biegacie swoje codzienne treningi. Pomiędzy odcinkami będzie przerwa trwająca 3 minuty w truchcie. Po odcinkach 800 – metrowych zrobimy jedno powtórzenie na dystansie 200 m na 90 % Waszych możliwości (czyli szybko 😉 ). Zajęcia zakończą dwa okrążenia truchtu oraz ćwiczenia rozciągające.

Pamiętajcie, że to tylko propozycja i każdy z Trenerów może zaproponować Wam inną formę Wytrzymałości Tempowej, ale najważniejsze jest to, aby wszystkie składowe takiego treningu były dobrane odpowiednio do Waszych możliwości. Powodzenia!

Autor: Sebastian Wierzbicki – bbl Gorzów Wielkopolski