TrenujęBoLubię – stabilizacja (21)

W chwili wybuchu pandemii oraz w związku z ograniczeniami jakie zostały wówczas prowadzone, przeprowadziliśmy dla Was serię treningów online. Pierwszym tematem była stabilizacja. Podkreślaliśmy wówczas jak ważną rolę pełni ona w tzw. treningu uzupełniającym i dlaczego warto systematycznie nad nią pracować. Jak to z tą systematycznością było? Postaramy się to sprawdzić podczas zajęć w nadchodzącym tygodniu.

Przypomnę tylko, że dobrze przygotowane mięśnie całego ciała stanowią doskonały fundament do budowania poszczególnych zdolności motorycznych jak wytrzymałość, siła mięśniowa, czy szybkość.

Wzmocnienie mięśni głębokich ułatwi Wam utrzymanie prawidłowej postawy podczas biegu, a co za tym idzie Wasza technika będzie po prostu skuteczniejsza. Odpowiednia technika biegu ma także swoje przełożenie na oszczędność energii podczas wysiłku.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu wpływają również korzystnie na układ oddechowy, o czym z pewnością przekonacie się na zajęciach. Dodatkowo trening w grupie bardzo motywuje co pozytywnie wpływa na nasze nastawienie.

Zajęcia tradycyjnie zaczniemy od spokojnego biegu oraz solidnej rozgrzewki. Następnie nasi trenerzy przygotują dla Was serię ćwiczeń stabilizacyjnych. Od tych najprostszy do bardzo złożonych, które będziecie wykonywać w jednej, dwóch lub trzech płaszczyznach. Poniżej kilka zasad skutecznego treningu stabilizacji:

– zaczynamy od ruchów wolnych do szybkich

– od ruchów prostych do ruchów złożonych

– od ćwiczeń znanych do ćwiczeń nieznanych

– od małych do dużych sił zewnętrznych (na początku wystarczą ćwiczenia z obciążeniem w postaci własnego ciężaru ciała)

– od ćwiczeń w warunkach statycznych do ćwiczeń w warunkach dynamicznych

– od wzorców w jednej płaszczyźnie do wzorców w trzech płaszczyznach

– od ruchów w ograniczonym zakresie do ruchów w pełnym zakresie ruchu

– bardzo ważna jest również zmienność pozycji, aby oddziaływać globalnie na organizm

Zajęcia mogą zakończyć swobodne przebieżki wykonane na trawie, po których spokojne okrążenie truchtu pozwoli na odpowiednie rozluźnienie mięśni.

Autor: Sebastian Wierzbicki, BiegamBoLubię Gorzów Wielkopolski