Kto z nas nie pamięta tego dnia, gdy nauczyciel wychowania fizycznego wypowiada te magiczne słowa: „dziś mamy sprawdzian na 1000 m”. Z pewnością po latach na to wspomnienie na twarzy maluje się uśmiech, ale wówczas pewnie dominującym odczuciem był strach i zmęczenie na mecie. BiegamBoLubię to akcja mająca na celu propagowanie biegania oraz zachęcenie do rozpoczęcia przygody z tą najprostszą formą aktywności fizycznej. Dlatego w nadchodzącym tygodniu damy Wam szansę odpędzić złe demony z czasów szkolnych.
Sprawdzian na 1000 m to zawsze doskonała okazja do określenia swojej formy w danym momencie, ale również możliwość do rozwinięcia większych prędkości niż ma to miejsce podczas startów na 5, 10 km, czy półmaratonie, a na maratonie kończąc. Przebiegając dystans 1000 m na maksimum swoich możliwości oprócz suchego wyniku możemy również określić w przybliżeniu swoje tętno maksymalne, dlatego zachęcam do skorzystania z tej możliwości.

Dystans 1000 m zalicza się do biegów średnich, ale nie jest konkurencją olimpijską. Jest on także stosunkowo rzadko rozgrywany podczas mityngów, ale jeśli spojrzymy na rekordy osiągane na „tysiąca” to naprawdę robią one wrażenie. Zaczynamy oczywiście od pań. Rekord Świata należy do Swietłany Mastierkowej i wynosi 2:28,98. Wynik ten został przez Rosjankę uzyskany w 1996 roku i naturalnie jest również Rekordem Europy. Znacznie świeższy jest za to Rekord Polski, który od 14 sierpnia tego roku należy do Sofii Ennaoui, która podczas mityngu w Monako przekroczyła linię mety z czasem 2:32,30.
Wśród mężczyzn Rekord Świata dzierży od 1999 roku kenijski mistrz olimpijski Noah Ngeny, który pokonał 2 i pół okrążenia stadionu w czasie 2:11,96. Rekord Europy należy do wielkiego biegacza, a obecnie prezesa World Athletics sir Sebastiana Coe, który swój najlepszy rezultat wynoszący 2:12,18 uzyskał w 1981. Rekordzistą Polski na 1000 m jest Marcin Lewandowski, który wynik 2:14,30 osiągnął w 2016 roku.
Jak widać mimo, iż jest to konkurencja nieolimpijska to rekordy należą do naprawdę wybitnych biegaczek i biegaczy. Teraz kolej na Was! Pamiętajcie o solidnej rozgrzewce, którą przeprowadzą nasi trenerzy. Przed startem sprawdźcie, czy macie dobrze zawiązane buty, ułóżcie sobie plan biegu tak, aby równomiernie rozłożyć siły, a na mecie cieszyć się z rekordowych wyników! Powodzenia!
Autor: Sebastian Wierzbicki, trener BiegamBoLubię Gorzów Wielkopolski