TrenujęBoLubię – koordynacja ruchowa (8)

Jedną z najczęściej pomijanych w treningu biegaczy amatorów zdolnością motoryczną jest koordynacja ruchowa, która przecież towarzyszy nam każdego dnia, nie tylko w trakcie treningu, ale również podczas zwykłych codziennych obowiązków. Co więcej, wyższy poziom koordynacji ruchowej daje możliwość osiągnięcia lepszego wyniku w rywalizacji sportowej.

Ta zdolność motoryczna pozwala nam na płynne wykonywanie ruchów zarówno tych prostych jak np. chodzenie, jak i tych złożonych do których zaliczyć można np. przewroty, przerzuty itp. Ma ona również wpływ na technikę biegu. Dzięki doskonaleniu koordynacji ruchowej nasz organizm szybciej uczy się ruchów wykonywanych podczas biegu, a co za tym idzie nawet przy narastającym zmęczeniu nasze ciało dalej utrzymuje prawidłową postawę, nogi oraz ramiona w dalszym ciągu pracują harmonijnie. Istotnym z punktu widzenia naszego zdrowia jest również fakt, że dzięki odpowiednio wypracowanej koordynacji łatwiej nam uniknąć np. upadku podczas biegu w grupie lub wręcz zapobiec kolizji w trakcie rywalizacji, bez utraty rytmu biegu.

Zajęcia w tym tygodniu poświęcone będą zatem właśnie na kształtowanie koordynacji ruchowej. Dzięki kreatywności naszych trenerów te zajęcia mogą okazać się nie tylko pożyteczne, ale również atrakcyjne i z przymrużeniem oka. Po spokojnym biegu oraz solidnej dawce ćwiczeń ogólnosprawnościowych w części głównej trenerzy zadbają o to, aby spłatać jak najwięcej figli Waszemu mózgowi poprzez wprowadzanie zadań ruchowy w niestandardowych formach. Do takich ćwiczeń można zaliczyć krążenia ramion ze zmianą kierunku biegu, krążenia ramion w przeciwnych kierunkach, czy np. zabawa o nazwie lustro. Zajęcia zakończymy przebieżkami, które po serii ćwiczeń koordynacyjnych przypomną Wam jak proste i fajne jest bieganie.

Zatem do dzieła!

Autor: Sebastian Wierzbicki, trener BiegamBoLubię Gorzów Wielkopolski