TrenujęBoLubię – Duża Zabawa Biegowa (24)

BiegamBoLubię – Duża Zabawa Biegowa

Duża Zabawa Biegowa to jedna z tradycji polskiej szkoły lekkiej atletyki budowanej przez Jana Mulaka. Jego współpracownik Tadeusz Kępka wspominał wielokrotnie, że ta jednostka treningowa służyła temu, aby nadrobić zaległości w przygotowaniu ogólnym zawodników oraz jednocześnie stanowić trening o dużej objętości. To trening trudny nie tylko ze względu na obciążenia fizyczne jakim poddawany jest uczestnik, ale również pod względem logistyki. Wymaga odpowiedniego zaplanowania poszczególnych ćwiczeń. Do realizacji tego typu treningu potrzebna jest spora przestrzeń stąd nasza akcja stadionowa nadaje się idealnie.

Tradycyjnie zajęcia zaczniemy od spokojnego biegu, ale zmiany nastąpią już w rozgrzewce do której przechodzimy płynnie bez zatrzymania. Następnie następują poszczególne bloki zawierające ćwiczenia: siły biegowej ( skipy, wypady ), szybkości ( rytmy, przyspieszenia ), gibkości ( dynamiczne ćwiczenia rozciągające ) oraz koordynacji ruchowej ( wszelkie zmiany kierunku biegu, krążenia ramion itp. ), czy dynamiki ( przeskoki, podskoki ). Należy pamiętać o stopniowaniu trudności. Zaczynamy od ćwiczeń łatwych, prostych oraz niezbyt absorbujących przechodząc powoli w coraz trudniejsze i bardziej złożone ćwiczenia. Przerwę wypoczynkową dla bardziej zaawansowanych biegaczy stanowić będzie trucht, natomiast dla początkujących, marsz. Najważniejsze jest to, aby nieustannie pozostawać w ruchu. Cały trening zakończą przebieżki oraz ćwiczenia rozciągające i rozluźniające. Nasi Trenerzy podzielą Was na grupy pod względem zaawansowania tak, aby każdy mógł ze spokojem wykonać stawiane przed nim zadania. To również od naszych trenerów zależeć będzie ostateczny kształt zajęć oraz dobór poszczególnych ćwiczeń, jednak z pewnością poziom trudności będzie dobrany odpowiednio do każdej z grup.

Duża Zabawa Biegowa z pozoru wydawać się może dość łatwa, poprzez zmiany poszczególnych zadań ruchowych również przyjemna dla głowy, jednak pamiętajcie, że to trening, który praktycznie trwa całe zajęcia. Powodzenia!

Autor: Sebastian Wierzbicki, BiegamBoLubię Gorzów Wielkopolski