TrenujemyBoLubimy – skoczność
Tytułowa cecha motoryczna jest oczkiem w głowie każdego skoczka w dal i wzwyż, jednak bieg to poniekąd także skok, ponieważ występuje w nim faza odbicia, lotu i lądowania. Aby odbicie było solidne i efektywne warto wplatać w swoje treningi ćwiczenia skocznościowe.
Sama w sobie jest składową szybkości i siły, jednak dzięki specjalistycznym ćwiczeniom wpływamy pośrednio także na jej składowe. Silniejsze mięśnie, bardziej dynamiczny ruch i nagle może okazać się, że na każdym kroku biegowym zyskaliśmy kilka a nawet więcej centymetrów. Tego typu ćwiczenia warto wplatać w swoją biegową aktywność zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy jest czas na spokojniejszą pracę. Wykonanie takich ćwiczeń tuż przed ważniejszym startem, może spowodować, że mięśnie nie zdążą się zregenerować.
Przejdźmy do zajęć. Jak będą wyglądać? Otóż tradycyjnie do głównego wysiłku trzeba się przygotować, bez solidnej rozgrzewki z truchtem i gimnastyką ogólną się nie obejdzie. Dopiero „naoliwiony” układ ruchu będzie gotowy znieść ćwiczenia właściwe. Wasi trenerzy podzielą Was na grupy zaawansowania – początkującą, średnio zaawansowaną i zaawansowaną. Będziecie wykonywać podobne ćwiczenia, jednak na krótszych odcinkach oraz z mniejszą liczbą serii.
Na potrzeby rozpiski naszym wyjściowym odcinkiem będzie 20 metrów oraz 4 serie każdego z ćwiczeń. Głównie odczujecie jak pracują wasze mięśnie łydek oraz ud, jednak skacząc angażuje się także mięśnie brzucha a w ruchu pomagają także obszernie pracujące ramiona.
Oto proponowana lista ćwiczeń:
- Wyskoki o nogach prostych (przy tym ćwiczeniu wybijmy się z samych stóp)
- Wyskoki A (kolana unosimy w kierunku klatki piersiowej jak podczas skipu A)
- Wyskoki C (pięty kierujemy w stronę pośladków jak podczas skipu C)
- Wyskoki jednonóż o nogach prostych – noga prawa i noga lewa
- Wyskoki jednonóż z uniesieniem kolana – noga prawa i noga lewa
- Wyskoki z półprzysiadu – w miejscu
- Wyskoki z półprzysiadu w dal – tzw. „żabki”
- Przeskoki z nogi na nogę tzw. „janosiki”
Trenerzy będą czuwać i korygować Waszą technikę podczas ćwiczeń. Pamiętajcie, że lepiej wykonać mniej powtórzeń, ale zrobić to możliwie dokładnie technicznie.
Po takiej dawce różnego rodzaju skoków i odbić – wasze mięśnie mogą dość mocno boleć. Dlatego warto na zakończenie wykonać kilka swobodnych przebieżek, udać się na wspólne roztruchtanie oraz rozciąganie mięśni.
Miłego treningu!