TrenujemyBoLubimy – start niski
Ogólnopolski test BiegamBoLubię na dystansie 110 metrów zbliża się wielkimi krokami, a przecież w biegu sprinterskim pierwsze metry dystansu odgrywają niebagatelną rolę. Czas, zatem popracować nad elementem startu niskiego.
Z okazji 100-lecia PKO Banku Polskiego oraz 10-lecia akcji BiegamBoLubię postanowiliśmy przeprowadzić test w biegu na 110 metrów we wszystkich lokalizacjach, w których odbywają się treningi. Na poprzednich zajęciach mieliście okazję zapoznać się z tajnikami treningu szybkości. Teraz przyjdzie czas na technikę i doskonalenie startów z bloków.
Plan zajęć
Upały wciąż nam doskwierają i nic nie wskazuje na to, aby miały się skończyć. Długie lub intensywne treningi mogłyby zbytnio nadszarpnąć lekko odwodnione organizmy, ale techniczne zajęcia z wykorzystaniem bloków startowych będą przyjemną odmianą. Trening zaczniemy od spokojnego truchtu i solidnej gibkości – mięśnie dwugłowe, czworogłowe, przywodziciele i ścięgna Achillesa – na te elementy trzeba będzie zwrócić szczególną uwagę, ponieważ są to miejsca, które narażamy najbardziej podczas szybkiego biegu. W kolejnej fazie treningu przyjdzie czas na rozgrzewkę biegową z wykorzystaniem poznanych już wcześniej skipów.
Po solidnym wprowadzeniu do szybkości zaznajomicie się z ćwiczeniem o nazwie start z opadu – jest to ćwiczenie bardzo pomocne przy próbie doskonalenia startu z bloków. Każdy będzie miał za zadanie wykonać kilka tego typu startów z krótkim 15-20 metrowym wybiegiem. Wisienką na torcie będzie zaznajomienie się z blokami startowymi oraz nauka samego startu. Na start składa się kilka elementów, które omówią trenerzy a są to:
– ustawienie bloku wraz z kątem podpórek bloku startowego
– pozycja po komendzie „ na miejsca”
– pozycja po komendzie „gotów”
– opuszczenie bloku startowego
– pierwsze kroki wybiegu
Po takim teoretycznym wprowadzeniu przyjdzie czas na ćwiczenia praktyczne, czyli starty indywidualne (dopasowanie się do bloków startowych) oraz późniejsze wyścigi, czyli grupowe starty na dystansie 10-20 metrów. Każdy powinien wykonać przynajmniej 5-6 startów na spokojnych przerwach wypoczynkowych.
Na zakończenie treningu należy nieco rozluźnić mięśnie delikatnymi przebieżkami oraz schładzającym truchtem. W przypadku, możliwości korzystania z trawy stadionowej, zachęcamy do truchtania na bosaka.
Miłego treningu!