Pobiegnij z czystej przyjemności

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wirtualnym biegu charytatywnym o nazwie „Biegam z czystą przyjemnością”. Idea tej rywalizacji powstała z inicjatywny Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA) i ma przyświecać czystości oraz uczciwości w sporcie. Poniżej znajdziecie garść szczegółów dotyczących biegu.

Zawody zostaną rozegrane w dniach od 9 kwietnia (od. 9:00) do 11 kwietnia (do 21:00) 2021 roku w dowolnym miejscu i czasie, przy zachowaniu aktualnych obostrzeń sanitarnych Ministerstwa Zdrowia. Aby wziąć udział w rywalizacji i zostać sklasyfikowanym należy pobrać aplikację mobilną STS Timing i wybrać z listy wydarzeń bieg: „Biegam z czystą przyjemnością”, lub poprzez inne urządzenie/aplikację rejestrującą np. Strava, czy zegarek z GPS.

Dystans, na którym będzie można rywalizować wynosi 9999 metrów a limit uczestników (wirtualnych) ustalono na 999 osób. Warunkiem uczestnictwa w zawodach jest osiągnięcie 18 roku życia w dniu rozgrywania biegu. Opłata startowa wynosi 29,99 złotych i jej całość zostanie przekazana na cel charytatywny, czyli pokrycie kosztów rehabilitacji trójki sportowców powracających po kontuzjach.

Pobiec będzie można na dowolnej trasie w dowolnym miejscu, jednak specjalnie dla Was w jedenastu miastach Polski zostaną utworzone trasy, na których będziecie mogli się sprawdzić w możliwie równych warunkach.

Będą to:

  1. Warszawa
  2. Bydgoszcz
  3. Szczecin
  4. Gorzów Wielkopolski
  5. Olsztyn
  6. Słupsk
  7. Częstochowa
  8. Kraków
  9. Kielce
  10. Stalowa Wola
  11. Staszów
Jeśli macie w swojej miejscowości trasę i chcecie dołączyć do naszego wydarzenia – napiszcie do Nas fundacja@wychowanieprzezsport.pl!
Połączmy siły i pobiegnijmy razem w szczytnym celu #NIEdladopingu!



Dlaczego to takie ważne?

Słowo doping jest kojarzony z publicznością oraz wspieraniem swojego zawodnika/zawodniczki czy ulubionej drużyny. Ma ono jednak swoją ciemną stronę – niedozwoloną pomoc w postaci farmakologii bądź zabiegów medycznych takich jak między innymi przetaczanie krwi. Jeszcze przed wojną, kiedy sport był wyłącznie amatorski zawodnicy szukali sposobów, aby wygrać z innymi dzięki nie tylko ciężkiej pracy na treningach. Próby brania strychniny, czy tzw. pancernej czekolady używanej przez pilotów myśliwców to tylko niektóre ze znanych sposobów. Podczas tzw. „zimnej wojny” rozpoczął się też wyścig zbrojeń w sporcie. Kraje komunistyczne mierzyły się na igrzyskach z krajami zachodnimi. Między innymi w NRD (Demokratycznej Republice Niemiec) powstał cały system wspierający ten proceder. Efekt? Rekordy świata w lekkiej atletyce, które przetrwały do dziś. Obecnie system i metody badań zwalczające doping są na o wiele wyższym poziomie i nieuczciwi sportowcy dzięki między innymi paszportom biologicznym nie mogą spać spokojnie. Są dyskwalifikowani nawet po wielu latach od osiągnięcia sukcesu sportowego. Sława i pieniądze pchają niektórych profesjonalistów do oszustwa, jednak doping jest także obecny w sporcie amatorskim. Liczne zawody triathlonowe, kolarskie oraz biegowe gromadzą coraz większe grono osób traktujących taką imprezę, jako życiowe wyzwanie. Zaślepieni chęcią wygranej niekiedy próbują nieuczciwych i szkodliwych dla zdrowia metod, gdyż kontrole antydopingowe są rzadsze. Chcemy temu zjawisku powiedzieć stanowcze NIE!

Zachęcamy do wzięcia udziału w tej wirtualnej, czystej i uczciwej rywalizacji, która to stała się misją Polskiej Agencji Antydopingowej.

Pobiegnij, aby sport stał się czysty. Do „wirtualnego” zobaczenia!



Autor: Maciej Żukiewicz