Pierwszy udział w biegowej imprezie to zawsze duże przeżycie. Nawet jeżeli biegamy od dawna przed zawodami może pojawić się stres. Jedną z najlepszych metod na wyeliminowanie zbędnego napięcia jest właściwe przygotowanie się. Skoro zapisałeś się na bieg, to prawdopodobnie kondycyjnie jesteś gotowy. Trzeba jednak pamiętać, że zawody to nie tylko sam bieg, ale również sporo formalności i kwestii zupełnie nie związanych z twoją kondycją. Dzisiaj radzimy na co zwrócić uwagę zapisując się na swój pierwszy bieg zorganizowany.
1. Regulamin i informacje od organizatora.
Mówi się, że regulaminów nikt nie czyta. W przypadku zawodów warto. Dowiemy się wówczas, jakie warunki musimy spełnić, żeby móc wystartować. Regulamin informuje również, czy uczestnicy są objęci ubezpieczeniem od nieszczęśliwych wypadków. Z regulaminu dowiemy się o nagrodach i limicie czasowym. Przed biegiem warto zapoznać się z trasą, sprawdzić gdzie będą podbiegi i gdzie punkty z wodą. Warto zwrócić uwagę na informacje o depozycie, biurze zawodów, sposobie płatności oraz odbioru pakietu startowego. Na pocieszenie dodamy, że regulaminy biegów mocno różnią się np. od regulaminów telefonii komórkowej. W przypadku biegów regulamin zazwyczaj jest napisany prostym, łatwym do zrozumienia językiem. I nie ma drobnego druczku ani prawniczego żargonu.
REGULAMIN UCZESTNICTWA W BIEGU – KTÓRY BIEGACZ GO CZYTA?
Fot. Pierwszy start
2. Dojazd.
Warto zaplanować go wcześniej z zapasem czasowym. Większe biegi powodują częściowy lub nawet całkowity paraliż komunikacji w mieście. Jeżeli wybierasz się samochodem, najpierw sprawdź czy w pobliżu będzie możliwość zaparkowania. Zapoznaj się z komunikatami dotyczącymi utrudnień w poruszaniu się po mieście. Zarówno jeżeli chodzi o dojazd na miejsce zawodów, jak i powrót. Nie zapominajcie, że wrócić jakoś też musicie.
3. Zapas czasowy.
To że start jest o 10, nie znaczy, że możesz pojawić się kilka minut wcześniej. Zwróć uwagę na czas zamknięcia biura zawodów i depozytu. Weź poprawkę na kolejki przy odbiorze pakietu i do toalet. Lepiej być dużo wcześniej, niż odrobinę za późno. Zapas czasowy możesz wykorzystać na rozgrzewkę, zdjęcia i rozmowy z innymi biegaczami. Na pewno nie będziesz się nudzić.
4. Odpowiedni strój.
Raczej nie powinno się startować w nowym, niesprawdzonym obuwiu. Postaw na wypróbowane buty. W przypadku nowych ubrań problem z otarciami czy uczuleniem występuje o wiele rzadziej, wielu biegaczy startuje w nowej koszulce z pakietu i raczej nie ma przykrych niespodzianek. Jeżeli jednak jesteś alergikiem lub masz jakiekolwiek inne obawy również zdecyduj się na starą, niezawodną koszulkę. Strój i obuwie dopasuj do trasy i przewidywanej pogody. Zwróć również uwagę, czy organizator w regulaminie nie zastrzegł sobie, że należy pobiec w koszulce otrzymanej w pakiecie startowym.
5. Niezbędne wyposażenie.
Poza strojem do biegania warto mieć ze sobą chusteczki higieniczne. W zależności od pory roku, trasy i swoich możliwości rozważ biegnięcie z własnym napojem. W upalny dzień jeden punkt z wodą na 10 kilometrowej trasie to może być trochę za mało (ale to ty sam wiesz najlepiej, jak często i dużo potrzebujesz pić na takim dystansie). Trzymanie butelki w ręce jest dość niewygodne, dlatego wielu biegaczy decyduje się na pas z bidonem (który oczywiście przed startem właściwym warto przetestować). W słoneczne dni pamiętaj o ciemnych okularach. Czapeczka z daszkiem przyda się zarówno, żeby chronić przed słońcem jak i przed deszczem wpadającym do oczu. Jeżeli jesteś kobietą i co kilka minut używasz pomadki ochronnej na usta, weź ją również na trasę. Biegnięcie z suchymi, spierzchniętymi ustami jest bardzo nieprzyjemne, a łatwo można temu zapobiec. Jeżeli mocno się pocisz podczas wysiłku pomyśl o frotce na rękę, którą możesz wycierać twarz (pot spływający do oczu nie jest fajny i szczypie). Każdy zawodnik ma inne predyspozycje i potrzeby, a przed startem warto chwilę się zastanowić, co będzie ci potrzebne i jak w prosty sposób możesz zapewnić sobie wiekszy komfort podczas biegu.
Fot. Pierwsze zawody o czym warto wiedzieć?
6. A co po biegu?
Zazwyczaj organizator przewiduje napoje i posiłek regeneracyjny, ale dla pewności zawsze warto mieć swoją butelkę wody lub izotoniku, kanapkę czy owoce. Bieganie wzmaga apetyt. Nie zapomnijcie również o stroju na przebranie. Jeżeli organizator zapewnia prysznice pamiętajcie o spakowaniu ręcznika i mydła. Po zawodach na pewno będziecie zmęczeni, więc jeżeli chcecie przyjechać rowerem, zastanówcie się, czy będzie również w stanie w ten sam sposób wrócić.
Zobacz też: O CO TYLE SZUMU Z PAKIETAMI STARTOWYMI
Pierwszy raz zawsze jest najtrudniejszy. Nie wiemy, czego do końca można się spodziewać. Wiele rzeczy może nas zaskoczyć. Odpowiednie przygotowanie do pierwszych zawodów pozwoli zminimalizować ryzyko nieoczekiwanych problemów. Oczywiście nie wszystko można przewidzieć i nie wszystkiego da się uniknąć, ale mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże wszystkim zagubionym debiutantom.
Autor: Anna Rojek-Kiełbasa