Wakacje, urlop to doskonały czas, żeby nadrobić nie tylko zaległości biegowe, ale również książkowe. “Bieg po życie”, “Running. Autobiografia mistrz snookera”, “Biec albo umrzeć”. Wraz z wydawnictwem SQN przygotowaliśmy dla was trzy propozycje książek, które warto przeczytać.
1. “Bieg po życie” – Lopez Lomong
Lopez jest czołowym biegaczem średnio i długodystansowym. Choć ma amerykańskie obywatelstwo, to urodził się w ogarniętą wojną Sudanie. Gdy miał 6 lat, został porwany przez rebeliantów. Gdyby nie ucieczka zorganizowana prze starszych kolegów, pewnie zostałby dziecięcym żołnierzem i jak wielu jego równieśników walczył w wyniszczającej wojnie domowej.
Przypominamy o przygotowanym we współpracy z wydawnictwem SQN specjalnym kodzie rabatowym dla naszych czytelników do wykorzystania na stronie internetowej:
– z kodem BBLLOPEZ rabat -25%
– cena po obniżce: 26,18 zł
Fot. Książki o bieganiu
“Trzeciego lub czwartego dnia zauważyłem coś nowego: kiedy przychodziła pora jedynego posiłku, nie wszyscy wstawali. Na początku myślałem, że ci chłopcy śpią, co mnie trochę dziwiło, bo w tych warunkach trudno się spało. Kiedy jednak przyjrzałem się im bliżej, okazało się, że ci śpiący chłopcy w ogóle się nie ruszają. Byli martwi. Nigdy wcześniej nie widziałem martwego chłopca. Chciało mi się płakać, ale nie miałem odwagi. Siedziałem i patrzyłem przerażony, zastanawiając się, czy niebawem i mnie spotka podobny los.” [Fragment książki “Bieg po życie”].
Trzeba było uciekać. Przez trzy dni i noce biegł przez sawannę. Dotarł do obozu dla uchodźców w Kenii. W Kakumie mieszkał długo, aż w wieku 16 lat został adoptowany przez amerykańską rodzinę i trafił do Stanów Zjednoczonych.
W nowej rzeczywistości zaczął trenować bieganie. Udało mu się zakwalifikować na igrzyska olimpijskie. Ustanowił halowy rekord USA na 5000 metrów (13:07,00).
To niezwykła i wzruszająca historia, pokazująca, jak nieprzewidywalne potrafi być ludzkie życie i ile daje wytrwałość i konsekwencja.
2. “Running. Autobiografia mistrza snookera” – Ronnie O’Sullivan
Ronnie O’Sullivan to sportowiec wielkiego formatu. Nie trzeba go nikomu przedstawiać. Charakterny facet, obdarzony niezwykłym poczuciem humoru, mistrz snookera. Mało kto jednak wie, że Ronnie jest zapalonym biegaczem amatorem.
– To oczyszcza mój umysł, daje mi siłę. Jestem zakochany w bieganiu, bez wątpienia bardziej niż w snookerze – powiedział w jednym z wywiadów. Tygodniowo biega około 80 kilometrów. Bieganie pomogło mu też wyjść z nałogów. Ronnie miał słabość do alkoholu i narkotyków. Było blisko, a przez używki zmarnowałby talent. W nałogi wpadł przez traumę z młodości – jego ojciec trafił do więzienia za zabójstowo. Rok później matka została oskarżona o malwersacje finansowe.
“Running” w tytule ma zarówno znaczenie metaforyczne, jak i dosłowne.
Fot. Książki o bieganiu
3. “Biec albo umrzeć” – Kilian Jornet
Biegacz ultra, kolarz górski, dwuboista, skitourowiec, Katalończyk patriota, mistrz świata w skyrunningu. Pobił rekord świata w wejściu i zejściu z Kilimandżaro – najwyższego szczytu Afryki (7 godzin i 14 minut). Pobił rekord świata w wejściu i zejściu na Olimp – najwyższy szczyt Grecji (niecałe 5 godzin i 20 minut). Ustanowił nowe rekordy na znanych trasach biegowych – Chamonix – Mont Blanc – Chamonix, Cervinia – Matterhorn – Cervinia.
Taki właśnie jest Kilian Jornet. Człowiek maszyna. Książka “Biec albo umrzeć” to książka o pasji, pracy. Znajdziesz w niej ogromną dawkę motywacji i odpowiedź na pytanie, po co zajmować się sportem. Gwarantujemy, że pierwszą rzeczą, którą zrobisz, będzie rezerwacja biletu na pociąg w góry.
Więcej interesujących książek na wakacje znajdziesz na stronie wydawnictwa SQN
Fot. Książki o bieganiu