Początkujący biegacze często popełniają te cztery podstawowe błędy. Konsekwencje mogą być bardzo przykre, począwszy od braku przyjemności z biegania, a skończywszy na kontuzjach. Cztery podstawowe błędy początkujących biegaczy to zbyt szybkie bieganie, zbyt duże ambicje, brak rozgrzewki i brak odpowiedniego przygotowania do biegu.
ZAPISZ SIĘ NA 5. WAŁECKI BIEG FILMOWY
Podstawowe błędy biegacza: Zbyt szybkie bieganie
DLACZEGO BIEGASZ POWOLI? TE RZECZY MOGĄ CIĘ SPOWALNIAĆ
Fot. Zbyt szybkie bieganie
Najczęstszy błąd początkujących biegaczy. Ja też się na niego złapałam. Wcale nie trzeba biec szybko. Podczas biegu powinniśmy być w stanie spokojnie rozmawiać. Na samym początku biegowej przygody warto przeplatać kilka minut biegu z kilkoma minutami marszu. Już sam fakt, że jesteśmy w ruchu dużo daje dla naszego zdrowia i kondycji. A z każdym treningiem będzie coraz lepiej. Natomiast biegając zbyt szybko ryzykujemy kontuzje oraz łatwe zniechęcenie się do tego sportu. Tymczasem bieganie wcale nie jest aż tak męczące. To ludzie narzucają sobie zbyt szybkie tempo.
PO CO BIEGACZOWI DŁUGODYSTANSOWEMU SPRINTY?
Oczywiście nie ma nic złego w szybkim bieganiu. Prędzej czy później większośc biegaczy chce być coraz szybsza. I zazwyczaj jeżeli za chęcią idą regularne, rozsądne treningi, udaje im się to. Każdy ma inne preferencje i inny cel związany z bieganiem. Rozsądnie jest uprawianie tego sportu zacząć powoli i stopniowo, w miarę jak nasza forma będzie rosła, przyspieszać.
KONTUZJA ŚCIĘGNA ACHILLESA – PORADY ORTOPEDY I BIEGACZA
Podstawowe błędy biegacza: Zbyt duże ambicje
Biegacze często narzucają sobie zbyt dużą dyscyplinę treningową i mają wobec siebie nierealne oczekiwania. To tzw. rzucanie się z motyką na słońce czyli treningi zbyt długie i w zbyt ciężkich warunkach. Poziom trudności trasy powinien być dopasowany do naszych umiejętności i stopniowo zwiększany. Lepiej jest zacząć od krótszych dystansów i tras dla początkujących. To żaden wstyd! Zaczynając przygodę z bieganiem nie znamy jeszcze swoich możliwości. Nie wiemy też jak organizm zareaguje na wzmożony wysilek. Na wszystko przyjdzie czas, a na pierwszych treningach skupmy się tym, żeby spokojnie poznać swoje możliwości, a nie od razu bić rekordy.
Podstawowe błędy biegacza: Brak rozgrzewki
TRENUJEMY BO LUBIMY, cz. 5. – JAK POWINNA WYGLĄDAĆ ROZGRZEWKA
Fot. Brak rozgrzewki to błąd
Rozgrzewka przed biegiem pozwala nie tylko zapobiegać kontuzjom, ale też sprawia że sam bieg jest łatwiejszy. Rozgrzane ciało łatwiej sobie radzi z wysiłkiem. Jeżeli odpowiednio się rozgrzeję wcześniej, to bieg od samego początku jest przyjemny i lekki. Bez rozgrzewki jest mi trudniej, nogi są jakby cięższe. Naprawdę warto poświęcić te kilka minut na porządną rozgrzewkę.
Podstawowe błędy biegacza: Brak przygotowania do biegu
Bieganie nie jest skomplikowanym sportem. Po prostu wkładasz buty i wybiegasz. Tak, ale nie do końca. Do biegu trzeba się trochę przygotować, ale spokojnie, to są bardzo proste rzeczy. Ważny jest posiłek przed biegiem. Niezbyt obfity i nie tuż przed, ale taki który zapewni dużo energii. Duże znaczenie ma odpowiednie ubranie do biegania. Przede wszystkim powinno być wygodne, w naszym rozmiarze i dostosowane do pogody. To znacznie podnosi komfort treningu. Nie można też zapomnieć o odpowiednich butach do biegania. Włosy spinamy tak, żeby nie przeszkadzały. Staramy się brać ze sobą jak najmniej rzeczy, bo każdy zbędny balast przeszkadza.
JAK DBAĆ O ODZIEŻ I BUTY DO BIEGANIA
Podstawowe błędy wymienione wyżej zazwyczaj dotyczą początkujących biegaczy. Jeżeli popełniasz któryś z tych błędów, warto zmienić nieco taktykę. Wyeliminowanie ich pozwoli cieszyć się bieganiem i znacznie zmniejsza ryzko kontuzji czy zniechęcenia. Przestrzegając tych czterech zasad możemy cieszyć się bieganiem i trenować bezpiecznie.
Fot. Cztery podstawowe błędy biegaczy
Autor: Anna Rojek-Kiełbasa – Mieszkam w Krakowie i biegam od półtora roku. Spodobało mi się. Zaliczyłam swój pierwszy maraton, trzy półmaratony i kilkanaście mniejszych biegów. Biegam dla zdrowia i dla przyjemności, a ewentualne życiówki są dodatkową motywacją. Oprócz biegania interesuję się również zdrowym odzywianiem i urodą. Prowadzę bloga.. Zapraszam!