FMS – czyli jak biegać szybciej, lepiej i bezpieczniej

Bieganie to sport angażujący całe ciało człowieka. Jeśli poruszamy się w sposób, który nie jest prawidłowy, narażamy na przeciążenia i kontuzje wiele obszarów naszego ciała. Nic nie jest w stanie w pełni zagwarantować uniknięcia kontuzji, ale są sposoby, by istotnie zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia – chociażby poprzez regularne wykonywanie Functional Movement Screening, czyli Testu FMS.

Test FMS jest narzędziem diagnostycznym, które umożliwia ocenę funkcjonalną. Kompleksowe badanie składa się z 7 podstawowych i bezpiecznych aktywności ruchowych:

1. test głębokiego przysiadu

2. test płotka

3. wypad z przyklękiem

4. test ruchomości barków

5. test aktywnego uniesienia nogi

6. test pompki

7. test stabilności rotacyjnej fms

fms

Wszystkie aktywności ruchowe podlegają ocenie według przyjętej skali. Dzięki informacjom zebranym podczas badania możliwe jest wskazanie niedoskonałości, które wpływają na jakość ruchu podczas sportu, a w przyszłości mogą być przyczyną kontuzji. Co dalej? Na podstawie zebranych informacji fizjoterapeuta może zaproponować ćwiczenia, które umożliwią korekcję obszarów o nieprawidłowej funkcji. Włączenie zaproponowanych ćwiczeń do regularnego treningu pozwala zmniejszyć ryzyko kontuzji, a z czasami nawet całkowicie wyeliminować błędy popełniane przy danym ruchu. Nawet drobne zmiany w zakresie wzorców ruchowych nierzadko przekładają się na poprawę wyników i pozwalają na osiąganie wcześniej niedostępnych celów treningowych.

Specjaliści polecają wykonywanie Testu FMS co pół roku, pod okiem fizjoterapeutów pracujących na co dzień w oparciu o tę metodę. Regularna, prawidłowo przeprowadzona diagnostyka pozwala śledzić postępy treningowe i obiektywnie ocenić aktualny stan naszego organizmu.