Czy ciąża oznacza koniec biegania?

Zajście w ciążę nie musi oznaczać końca biegania. Oczywiście przyszła mama musi liczyć się z tym, że w którymś momencie będzie musiała przestać biegać. Chociażby z tego powodu, że duży brzuch utrudnia koordynację, a dodatkowe ciążowe kilogramy stanowią bardzo duże obciążenie dla stawów. Jednak, o ile nie ma przeciwskazań, nic nie stoi na przeszkodzie żeby przez większą część ciąży sobie truchtać.

Czy w ciąży można biegać?

Generalnie w ciąży można biegać, jest jednak kilka “ale”. Biegając w ciąży powinnyśmy dawać sobie taryfę ulgową. Biegać wolniej i krócej, niż zwykle. Zbyt intensywny wysiłek nie jest wskazany, ale spokojny jogging (jeżeli nie ma innych przeciwwskazań) w wykonaniu ciężarnej biegaczki tylko wyjdzie na zdrowie. W ciąży nie powinno się zaczynać biegać, ale jeżeli kobieta trenowała wcześniej, może przez pierwsze miesiące kontynuować tę aktywność. Oczywiście dotyczy to zdrowych kobiet, u których ginekolog nie zauważył żadnych przeciwwskazań. Dla zdrowia własnego oraz dziecka należy koniecznie poruszyć z lekarzem temat biegania i stosować się do jego zaleceń.

635829657965577075

Fot. Biegaczka w ciąży

Czy w ciąży można startować w zawodach?

Lepiej nie. W ciąży powinnyśmy postawić na łagodną aktywność fizyczną, a nie ściganie się. Poza tym podczas biegów masowych łatwiej o wypadek. Biegnie wiele osób, czasami ktoś kogoś popchnie, ktoś się przewróci. Udział ciężarnej w zawodach to zawsze ryzyko i nie ma sensu narażać zdrowia maluszka. Jeżeli startujemy treningowowo w kameralnym biegu zagrożenie jest mniejsze, niż podczas dużych i popularnych zawodów, które przyciagają biegaczy z całej Polski i świata. Ostateczna decyzja należy do przyszłych rodziców, ale warto mieć na uwadze, że każda impreza masowa zwiększa ryzyko wypadku.

Jak długo w ciąży można biegać?

Ostateczna decyzja należy do ginekologa, a także zależy od samopoczucia kobiety. Niektóre już w pierwszych miesiącach ciąży nie czują się na siłach i rezygnują z biegania na rzecz spacerów czy jogi. To normalne, że w okresie ciąży kobieta może czuć się osłabiona, nawet jeżeli jeszcze nie widać brzucha. Są jednak biegaczki, które truchtały niemalże do samego porodu. Nie ma jednej daty i celowo nie chcemy podawać tutaj żadnego konkretnego momentu, do którego można biegać w ciąży. Wszystko należy konsultować z ginekologiem biorąc pod uwagę swoją kondycję, samopoczucie oraz rozwój ciąży.

Jakie są przeciwwskazania do biegania w ciąży?

Przeciwwskazań do biegania w ciąży jest całkiem sporo. Przykładowo: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, nadwaga a także wszystkie problemy z ciążą (odklejanie łożyska, ciąża zagrożona czy nawet ciąża mnoga, która zawsze jest ciążą wysokiego ryzyka). Oczywiście wszystko to musi stwierdzić lub wykluczyć lekarz. Absolutnie nie powinnyśmy diagnozować się same, szczególnie że tutaj w grę wchodzi nie tylko nasze zdrowie, ale przede wszystkim zdrowie i życie maluszka.

czy w ciąży można biega ć

Fot. Czy w ciąży można biegać

Czy warto biegać w ciąży?

Aktywność fizyczna jest zdrowa. Biegania na miarę swoich sił i możliwości również jest zdrowe. Także w ciąży. Jeżeli kobieta czuje się dobrze i lekarz nie widzi przeciwwskazań warto być aktywną w ciąży. Nie musi to być akurat bieganie. Można zdecydować się na spacery, nordic walking, pływanie, jogę czy specjalną gimnastykę dla ciężarnych. Kobieta powinna wybrać taką aktywność, która najbardziej jej odpowiada. Bieganie nie jest ani lepsze ani gorsze od innych sportów. A najlepsze jest to, co sprawia przyszłej mamusi największą przyjemność. Regularne ćwiczenia w ciąży mogą znacznie zmniejszyć przykre ciążowe dolegliwości np. nudności czy uczucie ciężkich nóg, a także pozwalają lepiej przygotować się do porodu. Jeżeli nie ma przeciwskazań w ciąży wręcz należy dbać o aktywność fizyczną.

Ciąża to nie jest koniec kariery sportowej, raczej taki przystanek. Spójrzmy choćby na Paulę Radcliffe – brytyjską biegaczkę, rekordzistkę w maratonie i matkę dwójki dzieci. Wśród biegaczek-amatorek również nie brakuje matek. Część kobiet zaczyna biegać dopiero po urodzeniu dziecka, żeby wrócić do formy. Ani ciąża ani macierzyństwo nie są żadną przeszkodą, żeby biegać, dbać o siebie i żyć aktywnie. Mając dziecko tym bardziej warto o to dbać, żeby od małego dawać mu dobry przykład.

Zobacz też:

JAK ZACHĘCIĆ DZIECI DO AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH- DZIECI I BIEGANIE

Autor: Anna Rojek-Kiełbasa