Bieganie z psem to świetny pomysł i właściwie same zalety. Jeżeli jeszcze nie biegasz ze swoim psem, koniecznie zacznij. Jeżeli biegasz, a nie masz jeszcze swojego psa, rozważ adopcję ze schroniska. Pies jest najlepszym przyjacielem biegacza i jego najlepszym trenerem oraz motywatorem. Bieganie z psem to doskonałe rozwiązanie, ale jest kilka rzeczy które warto wiedzieć, zanim wyruszycie ze swoim czworonogiem na pierwszy trening.
Dlaczego warto biegać z psem?
Bieganie z psem to korzyści zarówno dla człowieka jak i dla zwierzaka. Czworonóg skutecznie potrafi zmotywować do treningów, zarówno jeżeli chodzi o regularność jak i o tempo. Ciężko jest spotkać człowieka, który potrafiłby biec szybciej od psa. To nasz pupilek w tym duecie będzie tym lepszym i szybszym zawodnikiem. A treningi z lepszymi zawsze są bardziej owocne i rozwijające. Biegając z psem jesteśmy również mniej narażeni na niebezpieczeństwa. Nawet jeżeli nasz zwierzak nie jest wyszkolony do obrony, to już samym szczekaniem może odstraszyć napastników, narobić hałasu i zaalarmować innych. Biegając z psem nocą lub po odludnych terenach jest bezpieczniej i we dwójkę zawsze raźniej. Dzięki bieganiu z psem możemy również oszczędzić sporo czasu. Zamiast wyprowadzać psa, a później wychodzić pobiegać można te dwie czynności połączyć. Wspólne spędzanie czasu z psem pozytywnie wpływa na naszą relację. Dla zwierzaka to bardzo dużo znaczy, a wspólne bieganie z panem to doskonała zabawa. Fajny, aktywny, wysportowany człowiek powinien mieć również fajnego, aktywnego i wysportowanego psa. Nie odbierajmy zwierzakom tej frajdy.
Zobacz też: Pies – wróg czy przyjaciel biegacza?
Fot. Bieganie z psem
Czy z każdym psem można biegać?
Wydawać by się mogło, że bieganie jest najnaturalniejszą na świecie rzeczą dla psa. Jednak nie wszystkie psy mogą biegać i nie z każdym czworonogiem można wybierać się na długie wybiegania czy zawody. Ograniczenia wynikają z wielu czynników takich jak wiek psa, stan zdrowia i rasa.
Z jakimi psami nie powinno się biegać?
Dłuższe i bardziej intensywne bieganie jest niewskazane dla bardzo młodych psów. Szczeniaki do pierwszego roku życia nie powinny być nadmierne eksploatowane. Młode pieski nie są jeszcze do końca rozwinięte i intensywne bieganie może przyczynić się do wielu wad i zwyrodnień np. dysplazja. Mniejszy pies rozwija się nieco szybciej niż duży, wiele zależy też od rasy, ale przyjmijmy że dopóki nasz pupilek nie skończy roku nie powinien zbyt intensywnie trenować. Również psy w podeszłym wieku nie są stworzone do biegów. Oczywiście wszystko zależy od stanu zdrowia i samopoczucia naszego kompana. Najlepiej jest obserwować zwierzaka i skonsultować sprawę z weterynarzem. Nie powinny biegać psy chore i z nadwagą. Chociaż bieganie bardzo mocno kojarzy się z psami, są rasy które biegać nie powinny np. jamniki i bassety, czyli psy o krótkich nogach i długim tułowiu. Również bardzo małe i delikatne rasy jak yorki czy pinczery miniaturowe. Oczywiście bieganie bieganiu nierówne i czym innym jest półtorakilometrowy marszobieg, a czym innym półmaraton w tempie 5 min/km. Krótkie dystanse i spokojnie przebieżki większości psiaków nie zaszkodzą. Jeżeli jednak planujemy intensywniejsze treningi z naszym pupilem koniecznie zasięgnijmy porady weterynarza. Nie każdy człowiek może biegać i w przypadku psów jest tak samo.
Zobacz też: Bieg trochę inaczej: canicross
Fot. Dlaczego warto biegać z psem
Jakie psy są najlepsze do biegania?
Większość psów może i uwielbia biegać. Niektóre nawet powinny. Wśród najlepszych ras psów dla biegaczy są m.in. charty, spaniele, dalmatyńczyki, husky, labradory, owczarki niemieckie, wyżły i setery. O dziwo do biegania całkiem nieźle nadają się również pudle. Mówi się również, że wszystkie kundelki, ale tak naprawdę zależy to od tego, jaką mieszanką jest kundelek. Jeżeli planujemy zakup bądź adopcję psa, z którym chcemy biegać warto wziąć pod uwagę jego predyspozycje do tego sportu.
Na co uważać biegając z psem?
Rozpoczynając bieganie z psem trzeba wziąć pod uwagę jego kondycję. Nie ma się co dziwić, że psiak który był raczej kanapowcem (nie ze swojej winy ;)) po przebiegnięciu kilometra ma dość. Regularne treningi i stopniowe zwiększanie intensywności to klucz do sukcesu. Nie stawiajmy naszym pupilkom zbyt wysokiej poprzeczki na sam początek. Obserwujmy psa i nie zmuszajmy do zbyt dużego wysiłku. Nie chcemy przecież zabiegać go na śmierć. Trzeba pamiętać, że psy o wiele gorzej radzą sobie z wysokimi temperaturami. Nie powinny biegać w upale. W ogóle nie powinny nawet zbyt długo przebywać na słońcu w gorące dni. Na szczęście idzie jesień, robi się coraz chłodniej i spokojnie można biegać z psem. Nie zapominajmy jednak o wodzie dla czworonoga. W miarę możliwości starajmy się biegać po miękkim podłożu jak trawa czy ścieżki leśne. Psy nie mają butów i miękkimi poduszkami łap uderzają o twardy asfalt. Zgodnie z prawem w większości miejsc publicznych powinniśmy trzymać zwierzę na smyczy. Chodzi tutaj zarówno o bezpieczeństwo innych ludzi, jak i naszego psa. Dobrym pomysłem jest specjalny pas do biegania z psem. Mamy wówczas wolne ręce i jednocześnie kontrolę nad czworonogiem. Obowiązkiem każdego posiadacza psa jest sprzątanie po nim, więc nie zapominajmy o woreczkach. Sami też nie chcielibyśmy przecież poślizgnąć się na psiej kupie. Po treningu warto obejrzeć psie łapy czy nic się tam nie wbiło. Jeżeli zwierzak padnie ledwo żywy i mocno dyszy przez dłuższy czas, może to być sygnał że trochę przesadziliśmy i trening powinien być nieco lżejszy. Biegając z psem pamiętajmy, że powinien on nieco więcej jeść. Jednak nigdy nie należy karmić psa tuż przed wysiłkiem. Takie postępowanie może się skończyć skrętem żołądka. Jest to bardzo niebezpieczne i bolesne oraz stanowi zagrożenie dla życia czworonoga.
Bieganie z psem to świetny i bardzo efektywny trening. Warto biegać z psem. Jeżeli zachowamy niezbędne środki ostrożności będzie to dla naszego pupila świetna zabawa i również jemu wyjdzie na zdrowie.
Autor: Anna Rojek-Kiełbasa
Fot. Na co uważać biegając z psem