Bieganie w ciąży i po porodzie

Bieganie w czasie ciąży wpływa pozytywnie na jej przebieg, poprawia kondycję i samopoczucie przyszłej mamy, jest też świetnym przygotowaniem do powrotu do aktywności fizycznej po urodzeniu dziecka. Aktywność po porodzie również przynosi wiele korzyści: pomaga np. szybko odzyskać dawną figurę i formę. Jednak nie każda przyszła mama może i powinna trenować bieganie.

Kto może biegać w ciąży?

Przede wszystkim najważniejszy jest brak przeciwwskazań do biegania od lekarza prowadzącego. Jeżeli lekarz nie widzi zagrożenia, kobieta nie musi rezygnować z aktywności, jaką wykonywała przed ciążą. Jeżeli natomiast kobieta przed ciążą nie trenowała biegów, lepiej, żeby nie zaczynała uprawiania sportu w swoim obecnym stanie – może być to dla jej organizmu zbyt gwałtowna zmiana.

Jak biegać w ciąży?

Dopuszczalna intensywność biegania podczas ciąży jest uzależniona od wcześniejszej aktywności biegowej przyszłej mamy. Jednak nawet jeśli kobieta przed ciążą uprawiała sporty intensywnie, teraz powinna trochę zwolnić tempo: biegać mniej forsownie i wesprzeć organizm ćwiczeniami siłowymi.

Powrót do biegania po porodzie

Jeżeli poród odbył się naturalnie i nie wystąpiły żadne powikłania, do biegania można wrócić już po kilku tygodniach. Warto jednak wcześniej skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Autor: Remigiusz Rzepka