BiegamBoLubię Rodzinnie (2) : ćwiczenia synchroniczne

Na pierwszych tegorocznych zajęciach łączących pokolenia trenowaliśmy wspólne gry i zabawy. Teraz sprawdzimy, które pokolenie lepiej radzi sobie z ćwiczeniami koordynacji ruchowej. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Każdy trening biegowy powinien rozpocząć od truchtu. Dlatego niezależnie od poziomu zaawansowania wykonajcie około 10-15 minut bardzo spokojnego biegu, lub  marszobiegu, jeśli jeszcze nie biegaliście ciągiem.

W parze raźniej

Później przyjdzie czas na ćwiczenia docelowe. Dobierzcie się w „pokoleniowe” pary, młodsi ze starszymi. Zaczniemy od synchronicznych krążeń ramion w truchcie na odcinku 20 metrów. Raz prowadzi osoba młodsza, a raz starsza. Osoba ćwicząca z tyłu stara się w idealnym momencie naśladować lidera zarówno, jeśli chodzi o tempo jak również rodzaj krążenia. Postarajcie się o wykonanie możliwie synchroniczne. Po kilku rodzajach krążeń przejdziecie do nieco trudniejszych ćwiczeń – marszy lekkoatletycznych.

Zadanie lidera jest łatwe – po prostu wykonuje np. marsz A lub marsz, B – osoba idąca za liderem – musi odwzorować ruch, aby wykonać go w tym samym momencie. Każdy powinien być liderem kilka razy. Dla utrudnienia zadania, możecie również w tym ćwiczeniu dobrać się w czwórki i w takim rzędzie maszerować na odcinku 20-30 metrów.

Odbicie lustrzane

Ta grupa ćwiczeń, która oprócz poprawy koordynacji ruchowej sprawi dużo radości. Na czym polegać będzie zabawa? W parach stajecie naprzeciwko siebie – tak jakbyście stanęli przed lustrem. Co kilkanaście sekund naprzemiennie zmieniacie ćwiczenie. Może to być pajacyk, podskoki, skip w miejscu, czy przeplatanka – decyzja należy do osoby, której przysługuje kolej wymyślanie. Zadaniem drugiej osoby z pary jest bycie… lustrem! Starajcie się odwzorować ruchy.

Przebieżki

W końcowej fazie treningu postarajcie się wykonać kilka technicznych przebieżek biegnąć jedna osoba za drugą, w równych odstępach. Starajcie się dostosować tempo i rytm do osoby biegnącej przed Wami. Wszystko po to, aby dotykając stopą podłoża – robić to w jednym momencie, słysząc jeden dźwięk. Zmieniajcie się na przedzie, aby każdy mógł spróbować kilkukrotnie.

Na koniec będzie czekać na Was rozciąganie w parach. Trenerzy zaproponują Wam kilka ćwiczeń gibkościowych.

Miłej zabawy!