BiegamBoLubię: w biegowym rytmie
Rwany czy równy? Szybki czy wolny? Co to jest rytmem i dlaczego jest on taki ważny? Na te i wiele innych pytań można było uzyskać odpowiedź podczas ostatnich zajęć BBL. Tradycyjnie zaglądamy na stadiony, aby sprawdzić jak Wam poszło.
W przebieżkowym rytmie zaczynamy w mieście Ruda Śląska. U trenerki Beaty Androsz ćwiczyła kilkunastoosobowa grupka śmiałków pragnących zgłębić tajemnice tytułowego zagadnienia. – Dlaczego praca nad kształtowaniem rytmu biegowego jest ważna? Bo prawidłowy rytm pozwala na utrzymanie tempa biegu pomimo narastającego zmęczenia organizmu. Dziś trochę “garażowo”, bo prace remontowe na stadionie pomieszały szyki, ale znaleźliśmy alternatywę. Grunt to dobre nastawienie – napisała nam trenerka w relacji. I za to właśnie kochamy lekką atletykę, bieganie – trenować można zawsze i wszędzie mimo niesprzyjających czasami okoliczności.
Przepis na trening
Abecadło biegowego rytmu wykładali także trenerzy w Pelplinie. Wzorowy trening przeprowadzili Roman Hudzik i Grzegorz Watkowski. Główny cel ćwiczeń? Zabawa krokiem biegowym! – Pierwsza część zajęć to trucht w tempie narzuconym przez każdego uczestnika treningu przez 15 minut a po nim rozgrzewka ogólnorozwojowa całego ciała. W części głównej ćwiczyliśmy na odcinku 80-metrów.
Oto wybrane ćwiczenia:
– bieg z przesadnie wydłużonym krokiem
– bieg bez użycia rąk
– bieg z jednoczesnymi wymachami rąk do boku
– bieg po linii
– bieg w kadencji 160 kroków
– bieg co 3 krok w skipie A na każdą nogę i naprzemiennie.
Później wykonaliśmy 5 przebieżek na odcinku 80 metrów a następnie skupiliśmy się na biegu w kadencji liczącej 180 kroków na minutę. Całość zakończył trucht i rozciąganie – tak prezentuje się gotowa rozpiska treningowa w wydaniu trenerów z Pelplina. Nic tylko korzystać i wcielać w życie!
Przygotowanie pod sprawdzian
Naszym ostatnim przystankiem na biegowej mapie Polski będzie Łomża. Mamy nadzieję, że pamiętacie, iż w nadchodzącym tygodniu w ramach akcji BiegamBoLubię organizujemy ogólnopolski test na dystansie 1000 metrów. Trenerzy Paweł Grygo i Damian Kwiatkowski postanowili wykorzystać poprzedzający trening na przygotowania. – Do każdego testu warto się odpowiednio przygotować. Trening rozpoczęliśmy 10-cio minutowym truchtem, by zaraz po nim przejść do rozgrzewki w biegu i w miejscu. Część główna zajęć składała się z dwóch serii rytmów (w każdej serii po trzy odcinki biegowe, każdy o innej długości) w formie piramidy: 100 metrów, 200 metrów, 300 metrów, 300 metrów, 200 metrów, 100 metrów). Bardzo ważne: przerwa miedzy rytmami wynosiła taki sam dystans, co poprzedzający ją bieg. Na koniec kilka ćwiczeń rozciągających i jedno okrążenie marszobiegu w celu uspokojenia organizmu, – zatem był i mocny trening pod względem biegowym jak również pod względem rytmowym. Efektownie i efektywnie zarazem! To lubimy!
Autor: Maciej Żukiewicz, BiegamBoLubię Ożarów Mazowiecki