Biegam Bo Lubię (19) – Technika biegu

Ilu biegaczy tyle technik biegania, czy zatem da się stworzyć idealny model techniki biegu? Z pewnością nie jest to łatwe, ale warto zwrócić uwagę na aspekty, które spowodują, że będziemy w pełni wykorzystywać biomechaniczny potencjał naszego ciała. Czy prawidłowa technika może wpływać na poprawę wyników? Zdecydowanie tak! Nie zawsze podczas naszych codziennych treningów w celu poprawy wyników musimy skupić się na tym, aby biegać więcej, czy szybciej. Czasem warto skupić się na tym, aby biegać poprawnie. Oczywiście nie chodzi o poprawność polityczną, czy społeczną, ale taką, która gwarantuje najlepsze wykorzystanie potencjału naszego organizmu. Czym jest poprawna technika? Czy istnieje technika idealna? Oczywiście podobnie jak w przypadku doboru obciążeń treningowych tak i technika jest zagadnieniem bardzo indywidualnym.

Pracując nad ulepszaniem swojej techniki biegu należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które pozwolą na skuteczną pracę naszego organizmu. Jednym z najważniejszych punktów jest utrzymanie prawidłowego ustawienia bioder tak, aby uniknąć tzw. „siodełka” – nasi trenerzy podczas zajęć
z pewnością rozwiną ten temat 😉. Obszerna praca ramion daje wymierne korzyści w przypadku rozwijania większych prędkości przy równoczesnym oszczędzaniu energii – często rytm pracy ramion nadaje tempo pracy nóg. Pamiętajcie, aby pracować w stawie barkowym, a nie łokciowym. Jak najlepiej to zrobić? Wystarczy, aby pamiętać o tym, aby staw łokciowy był zgięty pod kątem 90 stopni. Prawda, że proste?  Trzecim aspektem, który poruszymy na zajęciach jest dynamiczna praca stóp podczas kontaktu z podłożem. Im krótszy kontakt stopy z nawierzchnią tym więcej cennych sekund jesteśmy w stanie zyskać na mecie.

Zajęcia w tym tygodniu będą zatem doskonałą okazją do tego, aby popracować nad wyżej wymienionymi zagadnieniami. Po spokojnym biegu oraz serii ćwiczeń ogólnosprawnościowych nasi trenerzy wezmą na warsztat technikę Waszego biegu. Zadania ruchowe jakie będziecie mieli do wykonania zawierać będą ćwiczenia w pozycjach izolowanych ( np. wznosy kolan, wypychanie bioder ) oraz w dynamice ( przeskoki, wyskoki ). Na koniec części głównej wykonacie serię rytmów zdaniowych np. bez pracy ramion, o różnej długości kroku biegowego. Wszystko po to, aby jak najlepiej poznać swój organizm podczas biegu. Powodzenia!