Jedna z ciekawszych tez społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), dotyczy koncepcji czynienia świata lepszym. W otoczeniu współczesnych struktur niosących pomoc ubogim, sztaby ekspertów i specjalistów zastanawiają się jak wplatać te idee w życie. Czasami jednak przetoczenie się przez linię mety triatlonu w geście solidarności z osobami wykluczonymi, potrafi zdziałać więcej niż unijne rozwiązania podejmowane w zaciszu pięciogwiazdkowych hoteli. Posłuchajcie bardzo osobistej historii żelaznej kobiety o miękkim sercu.
„Bez ograniczeń – w tym prostym tytule kryje się najważniejsze przesłanie książki. Pragnę zachęcić każdego człowieka, aby pozbył się wątpliwości, które sztucznie hamują jego potencjał” . Te słowa wypowiada sama autorka, która swoją postawą i życiowymi decyzjami udowadnia iż mierzenie się z nieznanym i pokonywanie własnych ograniczeń, to nie tylko wyświechtane motywacyjne frazesy, ale sposób na życie i droga do osiągnięcia pełni szczęścia.
Chrissie Wellington przedstawiając historię życia i sportowego sukcesu jest szczera do bólu i niczego nie ukrywa. Nie stawia na pierwszym miejscu swoich sukcesów, nie gloryfikuje ich, ale poprzez pryzmat osobistych trudów, pokazuje zwykłą codzienność. Chrissie poznajemy jako zwykłą nastolatkę, która nosząc ksywkę Muppet, nie rokuje w żaden sposób na czterokrotną mistrzynię świata w Ironmanie. Od wczesnych lat przejawia chorobliwe dążenie do perfekcji. Widać to w szczególności w nauce i rywalizacji o prymat najlepszej uczennicy na wszystkich etapach edukacji. Poza dążeniem do perfekcji, jest bardzo wrażliwa na społeczną niesprawiedliwość i biedę na świecie. Mocno angażuje się w działalność charytatywną, a wraz ze zdobytym doświadczeniem, awansuje w hierarchii instytucji pracujących na rzecz zrównoważonego rozwoju. Reprezentuje Wielką Brytanię na forach ONZ, pisze oficjalne stanowiska dla rządu, współpracuje z takimi osobistościami jak chociażby Kofi Annan, realizuje projekty w objętym wojną Iraku, oraz rozmawia przy Downing Street z najważniejszymi osobistościami … bez majtek! Wraz z rozwojem kariery zawodowej rozwija się intensywnie jej pasja sportowa. Przed pracą pływa i jeździ na rowerze. Czasami, jak we wspomnianym przypadku, orientuje się, że o ile brak bielizny w piance jest ok, to już w garsonce na oficjalnym spotkaniu nie za bardzo. Typowy Muppet jakby powiedzieli jej znajomi.
Afryka, Azja, Europa. Podróżuje i czerpie z życia pełnymi garściami angażując się równocześnie w naprawianie świata. Jednak wraz z osiąganiem wyższych stanowisk i wpływów przy tworzeniu programów pomocowych, zauważa bezsens wielu działań. Odczuwa to dotkliwie i osobiście w Nepalu. Powoli traci poczucie sensu tego co robi. Im mniej kwestii zawodowych tym więcej sportu. I m więcej sportu, tym więcej nawrotów do chorobliwej rywalizacji i chęci bycia najlepszą. Ten stan utwierdzają wyniki osiągane w zawodach. Każdy kolejny start przybliża ją do przejścia na zawodowstwo.
Po podjęciu tej decyzji autorka skupia się tylko i wyłącznie na treningu. Praca z trenerem o charakterze równie twardym i niewdzięcznym co Chrissie, kieruje ten tandem na zupełnie nowe obszary. Ciężka współpraca wypełniana konfliktami w zawodowym teamie, kształtuje w niej nowego zawodnika. Dążąc wraz ze swym chorobliwie pokręconym charakterem do perfekcji i kompletnie lekceważąc wszystkich w zespole, Muppet musi nie tylko przekraczać swoje ograniczenia fizyczne ale również zmagać się ze swoją adaptacją społeczną. Historia dojścia do pozycji mistrzyni jest usiana wieloma problemami opisanymi bez żadnych tajemnic.
„Bez ograniczeń” to niewątpliwie świetna pozycja. Wartka akcja, ciekawe wątki sportowe, irytująca, wkurzająca i zarazem budząca podziw i szacunek bohaterka, kulisy Iromana … to wszystko sprawia, że trudno zauważyć kiedy dociera się do końca książki.
Na koniec ciekawostka. Chrissie po każdych zawodach przetacza się przez linię mety oraz czeka i gratuluje nawet ostatnim zawodnikom. Wiecie dlaczego tak robi? Odpowiedzi szukajcie w książce. „Bez Ograniczeń”. Historia najtwardszej kobiety na świecie.
Autor: Bartosz Konopka
ZOBACZ TAKŻE:
Co czytać, czyli Biblioteka biegacza
Biblioteka biegacza: Bieg po życie
Biblioteka biegacza: Szczęśliwi biegają ultra
Biblioteka Biegacza: Ukryta siła