TrenujemyBoLubimy – obwód siłowy

Słońce świeci, czyste niebo, nic tylko plażować. Ale, żeby wyjść na plażę, najpierw trzeba zbudować „sześciopak” wzmocnić pośladki, czy bicepsy… A tak zupełnie poważnie – dobry biegacz, to także ogólnie sprawny i silny człowiek. Dlatego na najbliższym treningu będziecie wzmacniać całe ciało.

Ćwiczenia z ciężarem własnego ciała są najzdrowszą i najbardziej odpowiednią metodą kształtowania siły ogólnej u biegaczy. Nie przeciążamy stawów, nie izolujemy danego mięśnie podczas ćwiczenia, tak jak nie izolujemy danych partii ciała podczas biegania. Wysiłek w treningu obwodowym jest także korzystny dla naszej wydolności, bowiem ma charakter interwałowy. Zatem oprócz samej siły, kształtujemy także poniekąd inną cechę motoryczną i skutecznie spalamy zbędne kalorie.

Jak będzie wyglądać trening?

W zależności od frekwencji na treningu będziecie ćwiczyć pojedynczo, dwójkami, trójkami itd. Najpierw jednak zajęcia rozpoczną się od standardowej rozgrzewki, w którą zostaną wplecione 2-3 delikatne ćwiczenia siłowe, aby przygotować ciało do wysiłku. Później zostaniecie podzieleni i przypisani do poszczególnych stacji ćwiczeniowych. Obwód siłowy powinien mieć przynajmniej 8 stacji, optymalna liczba ćwiczeń to od 10 do 12.

Znajdą się tam ćwiczenia na mięśnie brzucha, grzbietu, rąk i nóg. Wszystko będzie zależeć od preferencji oraz wyobraźni trenerów prowadzących. Będzie naprawdę ciekawie a dodatkowo każdy będzie mógł się zmęczyć adekwatnie do swoich możliwości, niezależnie od poziomu zaawansowania.

Na każdej stacji będziecie ćwiczyć przez 30 sekund, przerwa pomiędzy ćwiczeniami również będzie wynosić 30 sekund. Obwód kończyć się będzie w momencie, kiedy wszyscy zaliczą poszczególne stacje. Jedni przez 30 sekund wykonają 30 pompek, a inni 10, ale poziom zmęczenia będzie podobny, bowiem poziom wytrenowania poszczególnych uczestników jest różny. Czym intensywniejsze tempo powtórzeń, tym większe będzie nakładające się zmęczenie z poszczególnych stacji. Po wszystkich ćwiczeniach nastąpi 3-4 minutowa przerwa i kolejny obwód. Do wykonania będą trzy takie cykle.

Trening zwieńczy trucht schładzający mięśnie.