TrenujemyBoLubimy 2017 – cz. 12

Wakacyjny czas przeminął szybciej niż sprint w wykonaniu Usaina Bolta. We wrześniu rozpoczyna się rok szkolny, dlatego my również wracamy do naszych biegowych lekcji. Od razu zaserwujemy Wam zupełną nowość – ćwiczenia na płotkach lekkoatletycznych.

Jeśli ktoś śledził z uwagą jakże udane dla polskich reprezentantów mistrzostwa świata w Londynie, z pewnością zauważył także biegi płotkarskie. Jest to niezwykle widowiskowa i wymagająca technicznie konkurencja, nie obawiajcie się jednak, bieganie pozostawiamy póki, co zawodowcom a wam proponujemy marsze oraz ćwiczenia usprawniające.

Wydawać by się mogło, że płotki są zarezerwowane wyłącznie dla biegaczy, lecz trenują na nich także miotacze czy skoczkowie – jest to nic innego jak solidna jednostka ogólnorozwojowa poprawiająca technikę, koordynację, czy ruchomość kończyn.

Jak będzie wyglądał Wasz trening?

Po standardowym truchcie trenerzy przygotują wasze ciało na nowe ćwiczenia. Wykonacie serie wymachów lekkoatletycznych oraz pędzli, dzięki którym uruchomicie stawy biodrowe. Taka gibkość dynamiczna przyda się na późniejszych marszach. Porozciągacie się również w pozycji… siadów płotkarskich, co pozwoli wam lepiej przygotować się do ćwiczeń technicznych. Później szkoleniowcy podzielą Was na grupy – panie będą ćwiczyć na nieco niższych wysokościach, panowie na nieco wyższych.

Marsze na płotkach wykonuje się z reguły w rytmie jedno, bądź trzykrokowym. Zaczniecie od spokojniejszych trzykrokowych – najpierw kilka serii na każdą nogę zakroczną, później na nogę atakującą a na końcu przez środek. Później postaracie się popracować obszerniej, wydłużyć krok i zdynamizować wasz marsz – powtórzycie wszelkie wyżej wymienione ćwiczenia w rytmie jednokrokowym. Później poznacie kilka innych ćwiczeń usprawniających między innymi przechodzenie nad i pod płotkiem, przenoszenie nóg nad płotkami idąc bokiem (będzie to nieco przypominać kankana), czy hopy – jednym słowem czeka was sporo zabawy, której animatorami będą trenerzy BiegamBoLubię. Trening zakończycie luźnymi, swobodnymi przebieżkami na pełnym kroku biegowym i przekonacie się na własnej skórze jak ćwiczenia na płotkach poprawiają ruchomość ciała.

Jeśli obawiacie się, że nie poradzicie sobie, bo jesteście początkujący to mamy dobre informacje – to są odpowiednie treningi dla Was. Nasze zajęcia mają charakter edukacyjny. Nie każde ćwiczenia muszą oznaczać potworne zmęczenie – czasem warto zwolnić i nauczyć się nowych rzeczy, aby bieganie mogło sprawiać więcej przyjemności, a przede wszystkim było zdrowe.

Do zobaczenia na stadionach!

Autor: Maciej Żukiewicz – trener bbl Ożarów Mazowiecki