S.O.S SMOG !

W trakcie zimowego biegania warto zadbać o odpowiednie obuwie, które sprawdzi się na śniegu i lodzie. Istotny będzie też ubiór, dieta i niekiedy przymusowy odpoczynek. Szczególnie, kiedy w powietrzu będzie unosił się smog.

Zanieczyszczenie powietrza nie jest już niczym nowym. Od kilku lat głośno było o nim w miastach i większych aglomeracjach. Od pewnego czasu problem ten dotyka również małych miejscowości, oddalonych znacznie od przemysłu i spalin samochodowych. Według Europejskiej Agencji Środowiska w raporcie z 2016 roku w Polsce w zeszłym roku w 113 miastach przekraczane były normy zanieczyszczenia powietrza według Światowej Organizacji Zdrowia. Staje się to przyczyną zwiększenia liczby zgonów z powody chorób krążeniowo- oddechowych oraz raka płuc.

Nie oddychasz czystym powietrzem

Podczas biegania zwiększa się minutowa wentylacja płuc. Organizm pobiera jednocześnie większą ilość tlenu, ale wraz z nim również i zanieczyszczenia. Ołów, tlenek węgla, ozon, dwutlenek siarki, benzen i przede wszystkim pył zawieszony PM10 i PM 2,5 to najpopularniejsze dodatki z czarnej listy w powietrzu. Przyczyniają się do zwężenia dróg oddechowych, a co za tym idzie do niedotlenienia, podwyższenia zawału serca, udaru mózgu oraz uszkodzenia nerwów, mózgu, układu immunologicznego oraz wielu narządów. Pierwszymi sygnałami alarmowymi mogą być bóle głowy, spadek koncentracji, częste infekcje, napady duszności, specyficzne drapanie w gardle i piekące oczy. Biegając możesz oczyszczać organizm, ale w takim przypadku jednocześnie wchłaniasz trucizny z powietrza i to w zwielokrotnioną siłą. W spoczynku pochłania się około dziesięciu litrów tlenu na minutę. Podczas wysiłku wartość ta zwiększa się nawet do 200 litrów na minutę. Równolegle z pochłanianiem tlenu zwiększa się pobieranie zanieczyszczeń, które powodują duszności i gromadzenie ich w organizmie. Ostatecznie więc chcą dbać o zdrowie, możesz się truć.

Ochrona przed smogiem

W prawdzie na próżno oczekiwać, że z dnia na dzień większość osób przesiądzie się z własnych aut do transportu publicznego, ale jeżeli zrobi to choćby jedna osoba to z pewnością przyczyni się to do mniejszego zanieczyszczenia powietrza. Wśród przyczyn powstawania smogu wymienia się jeszcze dobrze znany w ostatnich miesiącach problem palenia śmieci. Za żółto- szarą, trującą zawiesiną w powietrzu stoi postęp technologiczny i z roku na rok zwiększająca się ilość odpadów z gospodarstw domowych oraz przede wszystkim destrukcyjnie działające na środowisko zachowania społeczeństwa. To główne obszary, w których nawet najmniejsze zmiany mogą zdziałać wiele. W przypadku biegaczy warto jednak spojrzeć na ten problem z perspektywy treningu. Zaleca się, aby zrezygnować z wysiłku fizycznego podczas dnia z alarmami smogowymi. Lepszym rozwiązaniem niż bieganie przy zatłoczonych ulicach będzie wybór bieżni elektrycznej. Jeżeli takie rozwiązanie powoduje ból głowy, a trening na powietrzu, niekoniecznie świeżym, jest koniecznością to jest na to rozwiązanie- maski antysmogowe. Są one łatwo dostępne, a ich cena oscyluje od tych podstawowych za kilkanaście złotych do wyspecjalizowanych, z wymiennymi filtrami za kilkadziesiąt złotych. Nie są one zbyt komfortowe i potrzebny jest czas, aby przyzwyczaić się do biegania z nimi, ale niewątpliwie ochronią nasze zdrowie. Oprócz tego warto pić dużo wody, która wykazuje działanie oczyszczające organizm oraz spożywać produkty detoksykujące, jak np. błonnik wiążący toksyny oraz glutaminę. Nie bez znaczenia pozostaje również miejsce, gdzie biegamy. Zatłoczone ulice, środek miasta nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Lepiej wybierać okolice parków lub najlepiej leśne ścieżki, gdzie drzewa będą oczyszczały naturalnie powietrze. W lepszej sytuacji będą znajdować się również mieszkańcy północnej części Polski, gdzie masy powietrza znad Skandynawii nie są blokowane przez naturalne ukształtowanie i łatwy sposób mogą oczyścić to, czym się oddycha. W południowych miejscowościach, w takich jak np. Kraków, ze względu na specyficzne położenie, gromadzenie pyłów jest łatwiejsze, a ich usuwanie utrudnione.

Punkty informacyjne

Informacji o jakości powietrza można szukać na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który udostępnia zebrane dane z sieci monitorujących. Pobrać je można również za pomocą aplikacji ,,Jakość powietrza w Polsce’’ oraz innych dostarczających wiadomości o alarmie smogowym w danej miejscowości. Istotne jest by przekalkulować sobie samemu czy warto biegać, kiedy specjaliści biją na alarm. Może się bowiem okazać, że z takiego wysiłku poniesiemy więcej szkód niż korzyści.

 

Autor: Natalia Grzebisz