TrenujemyBoLubimy 2018 – cz. 1

 

Za nami pierwszy zapoznawczy trening. Wiosna wreszcie nastała także pogodowo i aż chce się ćwiczyć! Nasza pierwsza lekcja wprowadzi was w tajniki techniki i siły biegowej. Skorzystają na niej zarówno początkujący jak i zaawansowani – będziemy skipować.

Niby większość biegaczy, gdzieś o tym słyszała, na lekcjach WF-u też coś wspominali, ale dlaczego, jak i w jaki sposób to robić? Właściwie jak skipy lekkoatletyczne mają się do biegania, skoro samym bieganiem nie są? Trenerzy wyjaśnią Wam to na najbliższych zajęciach. Omówią poszczególne ruchy oraz to jak wpływają na jego układ, co mają za zadanie poprawić oraz podpowiedzą, w jaki sposób wplatać poznane ćwiczenia do swoich aktywności.

Jak będzie wyglądać trening?

Do wszystkich ćwiczeń należy podnieść temperaturę ciała, rozruszać się, zatem rozpoczniemy od spokojnego truchtu. Później dojdą ćwiczenia
w truchcie, takie jak krążenia ramion, przeplatanki, cwały, podskoki – wszystko po to, aby czuć się swobodnie i lekko podczas ćwiczeń docelowych.

W następnej części poznacie prawidłową technikę SKIPU A, najpierw zaczynając od marszu, a później całego skipu. Mocniejsi zawodnicy będą wykonywać to ćwiczenie z większą intensywnością oraz na dłuższych odcinkach, bardziej początkujący będą skupiać się głównie na oswojeniu się z ruchem. Trochę to potrwa, ale nie martwcie się – trening jest sztuką powtarzania. Te ćwiczenia będziemy jeszcze wplatać na wielu innych zajęciach.

Kolejnym etapem będzie nauka, prostszego, ale bardziej dynamicznego SKIPU C. Tutaj pójdzie Wam zdecydowanie lepiej, pominiecie fazę marszu i poczujecie się swobodniej. Ten skip nie wymaga tyle wysiłku,
a przez to łatwiej kontrolować prawidłową technikę.

Trening zakończy zabawa ze SKIPEM D, zwanym także nożycami. Dzięki temu ćwiczeniu przekonacie się ile potrafi zdziałać sama stopa podczas biegu oraz jak ważne jest to, aby pracowała możliwe aktywnie.
Cały wachlarz skipów uzupełnia jeszcze najtrudniejszy, najbardziej wymagający z rodziny skipów – B. Nim zajmiemy się na późniejszych lekcjach, gdyż jego prawidłowa nauka zajmie więcej czasu.

Ciekawostka

Akcja BiegamBoLubię się zmienia i rozwija, zatem porady treningowe też zyskały nowy element. W każdej lekcji postaram się przemycić jakąś ciekawostkę ze świata biegania. Oto pierwsza z nich.

Gdy mówimy o ćwiczeniach rzadko zastanawiamy się, kto je wymyślił i opracował, a mamy się, czym poszczycić. Cały świat nauczył się SKIPÓW od polskiego biegacza a później trenera sprinterów w Polsce i Kanadzie. Mowa o trenerze Gustawie Machu. To on, jako pierwszy zastosował wyżej wymienione ćwiczenia i opracował związane z nimi plany treningowe. Miało to miejsce w latach 50-tych ubiegłego wieku.