BIEGIEM DO KINA! – pokazy filmów Ultra i Biegacze 13 i 20 października 2017 Kino Pod Baranami  

 

W dniach 13 i 20 października, Kino Pod Baranami zaprasza na wyjątkową podróż do świata biegów ekstremalnych. W programie pokazy dwóch dokumentów o ultramaratończykach: węgierskiego filmu Ultra Balázsa Simonyiego oraz Biegaczy w reżyserii Łukasza Borowskiego.

Biegi ekstremalne to zawody na dystansie przekraczającym 100 kilometrów lub zawody czasowe, trwające powyżej 24 godzin. Wyścigi tego typu organizowane są na całym świecie, również w Polsce. Biorą w nich udział wspólnie mężczyźni i kobiety. Zawody dzielą się na szosowe i terenowe, organizowane w bardzo trudnym terenie. Aby ukończyć bieg, należy zmieścić się w wymagającym limicie czasu. W zawodach zwykle bierze udział kilkadziesiąt osób. Około połowa z nich rezygnuje z powodu kryzysu psychicznego lub wycieńczenia.

 

W prezentowanym podczas tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego filmie Ultra węgierski reżyser Balázs Simonyi przedstawia zmagania swoje oraz trzech innych uczestników Spartathlonu – morderczego wyścigu będącego symbolem pamiętnego biegu z Aten do Sparty. Film ma szansę na tegoroczną nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej dla najlepszego filmu dokumentalnego. Zarówno Simonyi, jak i Łukasz Borowski badają granice ludzkiej wytrzymałości próbując zrozumieć, co skłania ultramaratończyków do tego niebywałego wysiłku. W Biegaczach Borowski stara się dociec, jakie uczucia towarzyszą uczestnikom biegu i czy podejmowany wysiłek rzeczywiście pomaga im rozładować stres i lęki z codziennego życia.

Oba filmy wyświetlane będą w oryginalnych wersjach językowych z polskimi i angielskimi napisami.

PROGRAM:

piątek, 13 października 2017

18.00 BIEGACZE | RUNNERS

reż. Łukasz Borowski, Polska 2017, 72’

 

piątek, 20 października 2017

19.15 BIEGACZE | RUNNERS

reż. Łukasz Borowski, Polska 2017, 72’

21.00 ULTRA | ULTRA

reż. Balázs Simonyi, Grecja/Węgry 2017, 81′

BILETY:

22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)

Karnet na pokaz 20 października (2 filmy): 40 zł (normalny) | 28 zł (ulgowy)

* Sprzedaż Karnetów online pod adresem kasa@kinopodbaranami.pl

O FILMACH:

BIEGACZE | RUNNERS

reż. Łukasz Borowski, Polska 2017, 72’ (z angielskimi napisami)

Podczas wyścigu uczestnicy pokonują ponad 240 kilometrów. Przez dwie doby biegacze nie śpią, nie mają przystanków, nawet posiłki przyjmują biegnąc. Po kilku godzinach schodzą paznokcie u nóg, po kilkunastu pojawia się krwawienie z sutków, omdlenia, odwodnienia. Po 24 godzinach doświadczają halucynacji. Ci, którzy docierają na metę, odczuwają wielką euforię. Nie trwa ona jednak zbyt długo. Bardzo szybko zaczynają myśleć o kolejnym biegu. Lekarze wprost nazywają takie zawody szaleństwem. Poprzez ekstremalne bieganie zawodnicy odreagowują rozmaite frustracje życia codziennego – wyjątkowo stresującą pracę, życie osobiste, traumatyczne wydarzenia z przeszłości. Jednocześnie bohaterów coś łączy: jest to tęsknota za przeżywaniem życia w pełni, brak kontaktu z rzeczywistością i z samym sobą, poczucie niespełnienia. Jak sami mówią, tylko podczas maratonu czują, że żyją naprawdę.

ULTRA | ULTRA

reż. Balázs Simonyi, Grecja/Węgry 2017, 81′ (z polskimi i angielskimi napisami)

  1. Krakowski Festiwal Filmowy 2017: międzynarodowy konkurs dokumentalny

Europejskie Nagrody Filmowe 2017: shortlista do nominacji do nagrody dla najlepszego filmu dokumentalnego

Liczący 246 kilometrów Spartathlon upamiętnia historyczny bieg z Aten do Sparty. Spośród 400 ultramaratończyków pochodzących z całego świata zazwyczaj mniej niż połowa dociera do mety. Kamera śledzi czwórkę uczestników (jednym z nich jest reżyser filmu), pokazując rozmaite motywacje, jakie przyświecają im w tym ekstremalnym biegu. Niezależnie od tego, czy osiągną swój cel, rzucają wyzwanie swoim ograniczeniom i słabościom.

KINO POD BARANAMI

Rynek Główny 27
31-010 Kraków

12 423 07 68

www.kinopodbaranami.pl