Trening biegacza a kondycja skóry

Trening biegacza a kondycja skóry – rozmowa z Jarosławem Skrzyszowskim* reprezentującym markę kosmetyków BeBrave Skincare & Sport.

BBL: Oboje jesteśmy pasjonatami biegania i sportu w ogóle. Sport to świetna przygoda, odreagowanie od codziennej rutyny, kondycja i zdrowie naszego ciała. Ale spotykam się z opiniami, że sport jest nie do przecenienia kiedy myślimy o naszym ciele i psychice, ale inaczej ma się sprawa kiedy chodzi o zdrowie naszej skóry.

Jarosław Skrzyszowski: Dzisiaj amatorsko uprawiam bieganie i kolarstwo szosowe, w przeszłości byłem lekkoatletą sprinterem, później trenerem lekkoatletyki, a następnie przez wiele lat związany byłem z kluczowymi firmami farmaceutycznymi i kosmetycznymi i na każdym etapie mojego życia przyglądałem się jak zmienia się aktywność fizyczna Polaków i jak wpływa na jakość naszego życia.

Jeszcze kilkanaście lat temu jakąkolwiek aktywność fizyczną deklarowało 6-7% dorosłych Polaków! Obecnie co raz trudniej spotkać osobę, która nie biega, nie jeździ na rowerze, nie pływa czy nie ćwiczy w klubie fitness…Doskonale! Jesteśmy co raz bardziej sprawni, aktywni, zdrowi. Dla każdego kto posmakował co to wysiłek i pokonywanie własnych słabości to prawdziwa radość i euforia …

Ale okazuje się, że nie dla skóry twarzy!

Aktywność fizyczna i uprawianie sportu to dla skóry twarzy nie lada wyczyn!

BBL: Czy to oznacza, że wysiłek fizyczny tak dla całego ciała, ale nie dla skóry?

J.S.: Badania wykazują, że już przy wysiłku przy którym tętno naszego serca zaczyna przekraczać 120 ud./min. – czyli już podczas intensywnego marszu, w skórze zachodzą zmiany, które swoją specyfiką i intensywnością znacznie różnią się od tego co dzieje się z naszą skórą w trakcie wykonywania normalnych funkcji życiowych.

W rezultacie mogą one prowadzić do znacznego pogorszenia się stanu skóry i to pomimo regularnego stosowania nawet najbardziej renomowanych kosmetyków, których receptury nie zostały opracowane by działać w warunkach wysiłku fizycznego.

Skóra osób ćwiczących w klubach fitness, biegających, jeżdżących na rowerze czy grających w tenisa wymaga zupełnie innej, specjalistycznej pielęgnacji. Potrzebuje kosmetyków zdolnych do efektywnego działania w bardzo trudnych warunkach intensywnych zmian parametrów biochemiczny i środowiskowych.

BBL : Co dokładnie dzieje się ze skórą w czasie wysiłku fizycznego?

J.S.: W trakcie wysiłku fizycznego w naszym organizmie wszystkie procesy przemian biochemicznych przyspieszają i przebiegają z większą intensywnością. Nie do przecenienia jest ich pozytywny wpływ, zwłaszcza na układ krążenia, oddechowy i ruchowy. Wyzwalają hormony szczęścia: endorfinę i serotoninę. Jest jednak też drugie, ciemniejsze oblicze wysiłku, którego nie można zbagatelizować. To skutki uboczne pracy organizmu na „wysokich obrotach”, które mają szczególnie niekorzystny wpływ na kondycję, zdrowie i w konsekwencji urodę skóry.

Skóra w trakcie wysiłku fizycznego szczególnie narażona jest na szereg czynników powodujących zaburzenia kondycji i zdrowia skóry takich jak zaburzenie równowagi pH, aktywacja i nadmiar wolnych rodników, nagromadzenie szkodliwych substancji m.in. sodu, chloru, kwas moczowego, kwas mlekowego. Nie bez znaczenia są też specyficzne skurcze mięśni mimicznych o charakterze ciągłym. Szczególnie niebezpieczne jest oddziaływanie promieniowania UV. Wszystkie wymienione czynniki mogą prowadzić do zmian o podłożu trądzikowym, stanów zapalnych, utraty jędrności i elastyczności, odwodnienia i przyśpieszonego procesu starzenia się skóry. W rezultacie możemy mieć do czynienie z „twarzą biegaczki(a)”.

BBL : Co to takiego „twarz biegaczki(a)”?

J.S.: To stan i wygląd skóry twarzy nie przystający do pięknego wysportowanego ciała. Szczupłe wytrenowane nogi, świetna sylwetka i idealnie wyrzeźbiony brzuch, a gdy dokładniej przyjrzeć się twarzy, można stwierdzić, że niewątpliwie nie przystaje do reszty ciała, ponieważ jest starsza. Przynajmniej u takiej osoby, która nie dba o nią tak, jak powinna, czyli nie stosuje odpowiednich kosmetyków.

Mamy wtedy do czynienia z tak zwaną „twarzą biegaczki(a)”.

BBL : Czy podczas biegania jesteśmy szczególnie narażeni na pogorszenie stanu naszej skóry. Jeżeli tak to czy jesteśmy w stanie się przed tym obronić?

J.S.: Okazuje się, że trening biegacza niesie ze sobą jeszcze dodatkowe zagrożenia jakimi są długotrwałe oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych i trwający, nierzadko, kilka godzin wysiłek. Szukając rozwiązania dla skóry osób aktywnych dwa lata temu rozpoczęliśmy badania i testy formuł preparatów, które sprostałby tym wszystkim wspomnianym zagrożeniom. Dzięki współpracy grupy naukowców i specjalistów z wielu dziedzin takich jak dermatologia, medycyna estetyczna, kosmetologia oraz fizjologia wysiłku sportowego powstały kosmetyki BeBrave Skincare & Sport, które okazały się doskonałą bronią w walce o zdrową skórę osoby aktywnej.

Myślę, że kluczowe było to, że w procesie tworzenia preparatów uczestniczyły i testowały je osoby uprawiające amatorsko wiele rodzajów aktywności fizycznej i rekreacyjnej, a także profesjonalnych sportowców – olimpijczyków, medalistów mistrzostw Polski, Europy i świata.

W rezultacie udało nam się stworzyć linię kosmetyków nowej generacji, zawierającej ponad 200 różnych substancji i składników. W naszych kosmetykach połączyliśmy wyselekcjonowane składniki w optymalnych proporcjach i optymalnym dla prawidłowego funkcjonowania skóry odczynie pH. Unikalne formuły zawierają kompozycję protein, lipoptydów, retinolu, substancji nawilżających i rozświetlających, antyoksydantów, szeregu witamin i wyciągów roślinnych.

W oparciu o obiektywne opinie, które docierają do nas od dziesiątek osób, które już stosują nasze preparaty, mogę śmiało stwierdzić, że udało nam się stworzyć gamę kosmetyków, które zapewniają doskonałe działanie prewencyjne, przeciwdziałające oznakom starzenia, destrukcyjnemu działaniu wolnych rodników, uszkodzeniom wywołanym promieniowaniem UV, a także pomagające skórze odzyskać jej młodość.

BBL : Musimy przyznać, że to co usłyszeliśmy na początku naszej rozmowy o skórze osób aktywnych brzmiało nieco niepokojąco, jednak na końcu przekonał nas pan, że można temu zaradzić kiedy wie się co i jak stosować.

J.S.: Właśnie tak. Żyjemy w czasach kiedy nauka skutecznie spieszy nam z pomocą w najtrudniejszych sytuacjach dotyczących naszego zdrowia. Tak właśnie jest i w tym przypadku. Odważmy się walczyć o zdrową skórę z BeBrave Skincare & Sport.

BBL : Dziękujemy i do zobaczenia na treningach BiegamBoLubię.

 

*Jarosław Skrzyszowski – w przeszłości zawodnik i trener lekkoatletyki. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku oraz studiów MBA w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Warszawie. Przez wiele lat osoba zarządzająca w międzynarodowych firmach farmaceutycznych i kosmetycznych. Od 10 lat związany z rynkiem kosmetyków profesjonalnych. Współzałożyciel i prezes BeBrave Group Sp. z o.o.