STARCIE DŁUGODYSTANSOWYCH GIGANTÓW WINGS FOR LIFE WORLD RUN

 

Calcaterra, Olszewski, Morales i Neushwander – bezpośredni pojedynek na trasie we Włoszech

Czterech z najlepszych biegaczy długodystansowych świata spotka się 7 maja 2017 roku w Mediolanie podczas ostatecznej rozgrywki, która może wyłonić globalnego zwycięzcę Wings for Life World Run. Tempo ponownie wyznaczać będzie trzykrotny mistrz świata w biegu na 100 km Giorgio Calcaterra z Włoch. Polak, który w ubiegłym roku zajął 2. miejsce na świecie – Bartosz Olszewski podejmuje wyzwanie i zapowiada walkę do ostatnich metrów.

Calcaterra, Włoch o niespożytych pokładach energii, zmierzy się z trzema innymi doskonałymi ultrabiegaczami oraz krajowymi mistrzami Wings for Life World Run – Florianem Neuschwanderem z Niemiec, Bartoszem Olszewskim z Polski oraz Francisco Moralesem z Chile. W tym pojedynku zwycięzcą będzie ostatni złapany przez metę, wyznaczoną przez Samochód Pościgowy. Dzięki transmisji w telewizji i Internecie kibice na całym świecie mogli śledzić ich bezpośrednią rywalizację już podczas 3.edycji imprezy. Olszewski biegł w Kanadzie i pokonał 82,42 km zanim wyprzedziła go „meta”. Calcaterra, który startował w Mediolanie uciekał przed nią jeszcze nieco ponad 6 kilometrów (w sumie 88,44 km).

Ten nadzwyczajny dystans zapewnił mu 3 z kolei zwycięstwo we włoskiej edycji oraz tytuł globalnego mistrza Wings for Life World Run. Tym samym Włoch pobił poprzedni rekord wynoszący 79,90 km. „Zeszłoroczna trasa w Mediolanie była trudna ze względu na nawierzchnię, zakręty oraz wysoką temperaturę” – powiedział Calcaterra. „Jednak sam prezentowałem idealną formę – zarówno fizyczną, jak i umysłową – byłem bardzo dobrze przygotowany”.

„Oczywiście uczestnictwo trzech innych mistrzów będzie tym razem stanowić dla mnie doskonałą motywację”. Calcaterra zmierzy się z niesłychanym wyzwaniem, jakim będzie zjazd byłych mistrzów na jego rodzinną ziemię!

Bartosz Olszewski jest jedynym innym zawodnikiem, któremu udało się przekroczyć granicę 80 km. Zanim zwyciężył w Niagara Falls, rok wcześniej wygrał rodzimą edycję Wings for Life World Run w Poznaniu.

Czy mistrz z Polski powalczy o zwycięstwo? Odpowiada sam zainteresowany, za którego będzie trzymał kciuki cały kraj:

„Oczywiście. 2 razy wygrałem, mam 2 wynik w historii tego biegu. Jeżeli ktoś w takim przypadku mówi, że nie walczy o wygraną, to zwyczajnie kłamie. Trasa we Włoszech jest niesamowita. Bardzo duża część biegu odbywa się w mieście, w Mediolanie. Jedyne czego się obawiam to pogoda. Ale to wszędzie loteria. W tym roku również biegnie tam zwycięzca sprzed roku, Giorgio Calcaterra, więc będzie się z kim ścigać.”

Przybycie na start w malowniczym Mediolanie zapowiedziała także blogerka i amabasadorka Wings for Life World Run Anna Szczypczyńska – znana wszystkim jako Panna Anna. O wyborze lokalizacji poinformowała z trasy po Europie, dosłownie kilka dni temu.

Imponujący jest również dorobek zwycięstw sąsiada z zagranicy Neuschwandera, który obejmuje sześciodniowy bieg na 200 km TransRockies Run w Kolorado oraz dwa kolejne krajowe mistrzostwa Wings for Life World Run w Niemczech (najlepszy wynik 74,56 km).

„Biegi ultradystansowe nie należą do łatwych, a kiedy pogoda nie dopisuje, a teren jest pagórkowaty, przekroczenie granicy 80 km jest niemal niemożliwe” – powiedział Neuschwander. „Potrzebna jest szybka i płaska trasa oraz dobre warunki. Właśnie na to liczę w tym roku w Mediolanie”. Wszyscy zawodnicy liczą na sprzyjącą aurę, to będzie niesamowty pojedynek.

Wszystkie opłaty startowe z Wings for Life World Run zostaną przekazane na badania nad rdzeniem kręgowym. W 2016 roku w biegu wzięło udział ponad 130 000 osób, a do 4. edycji, która odbędzie się 7 maja o 13:00 czasu polskiego, zarejestrowały się już tysiące osób. Biegacze na każdym poziomie zaawansowania mogą zapisać się na oficjalnej stronie – a ponieważ bieg nie ma zwykłej mety, każdy może wyznaczyć sobie własny docelowy dystans.

Zapisy, najnowsze informacje oraz odpowiedzi na najważniejsze pytania dostępne są na stronie organizatora TUTAJ.

 

 

Może zainteresuje Ciebie jeszcze to: